BAŞARI KAZANMANIN KENDİSİDİR

Hiç bir zaman geç kalmadınız,

kaç kere yoldan dönmüş de olsanız,

kaç kere döndürülmüş de olsanız,

dünyanın bütün günahını taşıyor da olsanız…

Hayatınızdaki her şeyden kendinizi suçlu hissediyor da olsanız,

kendinizin “yüreğiniz” tarafından kabul edileceğine inanmıyor olsanız da

siz yine de “kendinize, yüreğinize” yürüyünüz…

Hiç kimse size inanmasa da, siz kendinize inanın…

**

 Yaşamımızda emek verdiğimiz bazı işler, hayallerimizdeki giriştiğimiz bazı hedefler olur. Onların zamanında gerçekleşmesi mutlaka istenen bir durumdur. Ancak onları aceleye getirmemeliyiz. Elimizde olmayan sebeplerle gerçekleşmeleri gecikecek olsa bile, bunu kabullenmeliyiz. Önemli olan olmasını istediğimizdir sağlıkla …

**

Hayatımız boyunca yapmak istediklerimizi ertelememiz gereken zamanlar mutlaka olmuştur ama artık benden geçti, bu yaşta olur mu demeyip harekete geçmek lazım. Tabi sağlığımızı, güvenliğimizi tehdit etmemeye dikkat ederek…

**

Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlayan, dünya çapında başarı elde etmiş birkaç insandan söz etmek istiyorum. Bizim coğrafyamızdan en muhteşem başarı hikayelerinden kuşkusuz  biri Mimar Sinan’ın başarı öyküsüdür. Mimarlık kariyerine 50 yaşından sonra başlayan Mimar Sinan’ın öncesinde at üstünde kılıç sallayan bir asker ve devşirme bir yeniçeri olduğunu çoğu kimse bilmez. Mimarlık kariyerinin ’çıraklık eserim’ dediği eserini 50’sinden sonra vermiş olması, onun mütevaziliğini değil, mimarlığa yeni başladığını gösterir.

**

Kolom , Amerika’yı keşfe çıktığında 50’sini geçmişti. Pasteur, kuduz aşısını bulduğunda 60 yaşındaydı. Verdi, en büyük eseri Fallstaf’ı yazdığında 80 yaşını geçmişti. Afrika’da hastaneler kuran ve ömrünün son günlerine kadar ameliyat yapan, katkıları dolayısıyla  Nobel Barış Ödülü alan Albert  Schweitzer, 90’larına yaklaşırken hâlâ çalışıyordu.

*

Ünlü Rus yazar Lev Tolstoy bisiklet sürmeyi 67 yaşında öğrenmiştir. Bu çabayı gören insanlar zamanla “Tolstoy‘un bisikleti” kavramını üretmiştir ki bu kavram günümüzde de kullanılmaktadır.

*

Ünlü oyuncu Morgan Freeman ilk başrolünü oynadığında 52 yaşındaydı. Esaretin bedeli filmi 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. Sonrasında kablo televizyon, VHS ,  DVD ve Blu-ray üzerinde dikkate değer bir ilgi gördü. IMDb sitesinde 1.462.670’dan fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9.3 puan aldı ve gelmiş geçmiş en iyi film seçildi. Yukarıda okuduğumuz başarı hikayelerimizin kahramanları bugün hala ayakta duran ,kültürümüzün en önemli simgeleri arasında ve hiçbir zaman hiçbir şey için geç olmadığını bize başardıklarıyla örnek teşkil ederek göstermişlerdir… Hayatınızda olmasını istediğiniz hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.