Dilhunların Bozkırı

İç dünyanın sorgulanması, geri dönüp yüzleşme gücü bulmak, insanın kendi yaraları ve kendi boşluğu arasındaki bir çoraklık…

Ve Dilhunların Bozkırı. Genç bir üniversite öğrencisinin kaleminden çıkan bir eser. İnsan kendine mi sığınacak, ya da özlenen ve beklenen bir yaşama mı kavuşacak?

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Aşikar Yapıcer, yarına kalacak eserini  okurlara sundu.

 DİLHUNLARIN BOZKIRI ÜZERİNE

Peki nedir Dilhun, bu eserde ne anlatılıyor. İşte Aşikar Yapıcıer’in kendi dilinden Dilhunların Bozkırı üzerine:

“Dilhun nedir ? diye sorar okuyucularım. Ben de onlara İçi kan ağlayan yüreği yaralı kimse diye cevap veririm. Dilhunların  Bozkırı, insanlar kendi yaraları ile kendi boşluğunda çorak bir arazi gibidir. Ya biri gönlüne ferah bir yağmur gibi gelip içinde bahçe kuracak -Ki tek bir insandan bahsetmiyorum tüm sosyal hayatı da içine alarak genelliyorum bunu- Ya da o boşlukta sadece kendine sığınacak.

Etrafımız, ne kadar kalabalık olursa olsun biz aslında düşüncelerimizle baş başayız bu yüzden Kitabımda birçok duyguyu ve insanların görmezden geldiği şeylerin aslında hayatın ta kendisi olduğunu göstermekti niyetim. Bunu gözlem gücüyle; insanları dinledikçe, çoğu zaman izledikçe gönülden kaleme düştü satırlarım ve dizelerim.

Duyguların, yaşanmışlıkların kattığı her anları, çocukluğun masumiyetini, hüznün kattığı gücü, gidenin değil kalanların ve zorunda kalmışlıkların… aslında iç dünyamızın sorgulanması ve yara kabuklarını saklayıp geri dönüp yüzleşme gücünü bulan her insanın okuyabileceği kısa bir kitap.”

AŞİKAR YAPICIER KİMDİR?

1959’ da Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinden göçüp gelmiş ailenin kızıdır. 10 Nisan 2000 tarihinde Adana Şakirpaşa’da doğdu İlkokul eğitimini Şehit İlbey Gülbey İlköğretim okulunda tamamlamıştır. 11 yaşında hayatında rehberlik edecek olan edebiyatla tanıştı. Orhan Kemal ve Yaşar Kemal’i edebiyat yolculuğunda örnek almıştır. Ortaokul eğitimini 2000 Evler Ortaokulu’nda tamamlayıp Lise eğitimini Orhan Çobanoğlu Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp, 2018 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimine başladı. Bu eğitime paralel olarak edebiyat anlayışına katkı sağlamak amacıyla 2020 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitimine başladı… Şiir, öykü ve yazıları; Kara Yılkı ve Yazma-Ca dergilerinde yayımlandı.

Dilhunların Bozkırı yazarın ilk şiir-deneme kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.