Barut: “Çiftçiye bir de su darbesi vurmayın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Seyhan ve Ceyhan Nehri’nin beslediği bereketli Çukurova topraklarında güzlük olarak ekilecek bitki çeşitlerine su verilmemesi kararını sert sözlerle eleştirdi.

Tarımsal sulamanın üretimdeki önemine değinen Ayhan Barut, “Küresel ısınma, kuraklık ve iklim değişikliklerinden kaynaklı su konusunda yaşanan sorunların farkındayız ama sorun göz göre göre gelirken bugüne dek önlem alınmamasını, etkin plan yapılmamasını ve çözüm için harekete geçilmemesini anlayamıyoruz. Çiftçiye şimdi su darbesi vurulacak. Vakit kaybetmeden çözüm bulunmasını, sürdürülebilir üretim ve suyun korunması için Çukurova Kapalı Sistem Sulama Projesi’nin derhal yaşama geçirilmesini istiyoruz” dedi.

“SORUN BÜYÜRKEN NİYE HAREKETE GEÇMEDİNİZ?”

Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü’nün onayıyla Sulama Birlikleri’nce üreticilere 2021 yılı güzlük olarak ekilecek bitkilere su temini sağlanamayacağının bildirildiğini anımsatan Ayhan Barut, bu çerçevede çiftçilerin sulamayla ilgili beyanname vermemesinin istendiğini anımsattı. Kararın gerekçesi olarak dünya genelinde yaşanan kuraklığın bölgeyi de etkilemesi ve Seyhan Havzası’nda yer alan barajlardaki su seviyesinin hızla azalmasının gösterildiğini aktaran Barut, mevcut su durumu gözetilerek güzlük ekim bitkiler için su verilemeyeceğinin anlaşıldığını belirtti. Küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliği, kuraklık ve su yetersizliğiyle ilgili sorunların ortada olduğunu bildiren Barut, “Hal böyleyken, her yıl daha da büyüyen bu sorunlar ortadayken ve sorunlar krize dönüşürken, göz göre göre gelen bu probleme karşı bugüne dek önlem alınmamasını, etkin plan yapılmamasını ve çözüm için harekete geçilmemesini asla anlayamıyoruz. DSİ bu konuyla ilgili riskleri bilmiyor muydu? Tarım ve Orman Bakanlığı yaklaşan tehlikeyi görmüyor muydu? Niye sustunuz, niye adım atıp çözüm için harekete geçmediniz?” diye tepki gösterdi.

“ÇİFTÇİMİZ BİR DARBEYİ DE ŞİMDİ SUDAN YİYECEK”

Tarımsal üretim için suyun hayati öneminden söz ederek yetkilileri acil çözüm bulmaya ve etkin adım atmaya çağıran Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Seyhan ve Ceyhan Nehirleriyle bereketin simgesi olmuş Çukurova’da bile üreticilerimiz mağdur ve çaresiz. Çünkü AKP’nin yanlış ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle çiftçi borca batmış durumda. Niye böyle oluyor? Çünkü üretim maliyetleri, mazotundan gübresine, zirai ilacından tohumuna kadar her şey fahiş oranda zamlanırken çiftçinin ürünü para etmiyor. Hal böyle olunca çiftçimiz hızla tarımdan uzaklaşıyor. Şimdi DSİ’nin onayıyla Adana’da güzlük ekilecek bitkiler için Sulama Birlikleri çiftçiye su veremeyeceğini söylüyor. Bunu da mesajla duyuruyor. Yani zaten inim inim inleyen çiftçiye birde şimdi su darbesi vurulacak. Yazıktır, günahtır. Nedir bu çiftçiyle alıp veremediğiniz, nedir bu gareziniz? Bağıra gelen kuraklık tehlikesine karşın aklınız neredeydi de bugüne kadar durdunuz, hiç adım atmadınız? Sizin işbilmezliğinizin, öngörüsüzlüğünüzün, acizliğinizin bedelini niye çiftçimiz ödüyor? Bu yanlış karardan dönün. Daha fazla vakit kaybetmeden çözüm bulunmasını, sürdürülebilir üretim ve suyun korunması için Çukurova Kapalı Sistem Sulama Projesi’nin derhal yaşama geçirilmesini istiyoruz. Güzlük ekim yapacak çiftçinin halini düşünerek, ülkemizin üretimini tehlikeye sokmadan sizi çözüm bulmaya çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.