Tez Koop-İş Sendikası’nda Başkan değişmedi: Mustafa Oğuz güven tazeledi

Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası Adana 1 Nolu Şubesi’nin 16’ncı Olağan Genel Kurulu Büyük Sürmeli Oteli’nde gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla  başlayan genel kurulda divan Başkanlığını Tez Koop İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt yaptı. Genel Kurula Genel başkan Danışmanı Mehmet Babadağ, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Pekgöz, Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar ve Türk-İş’e bağlı Sendika Başkanları katıldı.

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Tez Koop-İş Sendikası Adana 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Oğuz, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün ülkemizde de etkisini sürdürdüğünü belirterek “Çünkü küresel salgın ülkelerin yalnızca sağlık sorunlarını arttırmakla kalmadı, ekonomilerini de zayıflattı, sosyal koruma sistemlerini güçsüzleştirdi, istihdam sorunlarını arttırarak işsizliği yeni boyutlara ulaştırdı” dedi.

SENDİKALAR EKONOMİK VE SOSYAL HAKLARIN GÜVENCESİDİR

Tez Koop-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Oğuz,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikalı olmak, toplu iş sözleşmelerinin belirlediği koşullarda ve kurallarda çalışmak, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamının ön koşuludur. Sendikalı olan bir işçi, hem kendisinin, hem aile bireylerinin hem de iş yerlerinde çalışan tüm arkadaşlarının güvencesidir. Sendikalı olan bir işçi, toplumsal sorumluluklarının bilincinde olan insan demektir. ayrıca sınıfsal bilincin ve cesaretin adıdır. İçinde bulunduğumuz süreçte bize düşen görev, Tez Koop-İş’in bayrağını daha da yükseltmek ve bu bayrağı işkolunun binlerce işyerlerinde onurla ve gururla dalgalandırmaktır.”

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Daha sonra söz alan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, işçi sınıfının birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğine dikkat çekti. Gülnar, “Yılların kazanımı olan işçi hakları, istihdamı korumak gerekçesiyle şimdi de ortadan kaldırmak için var güçleriyle uğraşıyorlar, esnek çalışmanın tüm biçimleri yasayla düzenlenerek işçiyi daha da güvencesiz bırakacak adımlar atılmaktadır. Bunu önlemek her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. Bizler bütün olarak Genel Başkanımız Türk-İş’in yanında Şube Başkanları, Genel Başkanlarının yanında, üyelerde Şube Başkanlarının yanında tek vücut, tek yumruk olduğumuz zaman inanın hükümetler olsun, işverenler olsun karşılarında daha çok başarılı oluruz” dedi.

DELEGELERİN SORUNLARINI DİNLEDİ TEK, TEK CEVAPLADI

Tez Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt ise, genel değerlendirmelerde bulundu, iş kollarında çalışanın haklarını korumak ve daha da kazanım sağlanması yönünde yapılan çalışmalardan bahsetti. Bozkurt, delegelerin sorunlarını dinledi ve kendisine yönetilen soruları tek, tek yanıtladı.

Konuşmaların ardından seçime geçildi. Mevcut Şube Başkanı Mustafa Oğuz, genel kurula katılan delegelerin çok sayıda oyunu alarak yeniden Şube Başkanı seçildi. Başkan Mustafa Oğuz’un yönetim kurulu isimleri şu isimlerden oluştu: Savaş Arpacıoğlu, Ali Alıcı, Murat Aktaş ve Şerif Yalçın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.