adanamuhalif.com yazdı: Esnaf yok olurken… / Editör’den

Yıllardır yazılır çizilir, anlatılır  hatta   her yıl  törenlerle  esnaflık geleneğinin törenleri olan Ahi Evran  Haftası  yapılır.

Hafta  boyunca esnafların bu ülkenin, toplumun bel kemiği olduğu anlatılır.

Toplumsal yaşamın bir dinamiği olarak esnafların  taşıyıcı klon görevi gördüğü anlatılır…

Esnaflık yok  olunca önce  bir vergi mükellefini yok ediyorsunuz, mahallenin  bekçisini, amcasını, teyzesini daha da kötüsü yoksulun finansörünü yok ediyorsunuz.

Giderek mahalle ortamını, barışını yok ediyorsunuz denildi ama kimseler dinlemedi  ve ya iyice anlatılamadı  ve  de bazıları anlamak istemedi…

Esnafın kendi hataları yok mu  elbette var.Ama  hatanın asıl kaynağı  bence esnaf kurum ve kuruluşlarındadır.

Esnaf kendisini kalkındırmak ,çağdaş hale getirmek, modernize etmek  ,birleşmek yerine kendi kendilerini bitirdi. Esnaf örgütleri ise  sadece  seyretmek ve arada sırada bültenler  yayımlayarak durumu kurtarmaya çalıştılar.

Artık her yer  AVM  her yer devasa  Gross marketler.

Bu yeniden yapılanma  önce esnafı ayakta tutan hem üreteni hem de satanı  kredilendiren ,piyasa dengesini ayakta tutan  Toptancıyı  aradan kaldırdı.

Toptancıların aradan kaldırılmasıyla kırılan dağıtım zincirinde üreticide perakendeci de boşa çıktı. Hem üretici hem de tüketici   büyük tekellerin denetiminde  bulunan   ucuzluk mağazalarının , yaygın zincir marketlerin eline rehin düştü.

Büyük miktarlarda alım yapan  ve önceleri oldukça cazip gözüken ardından da üreticiyi esir alan bu yapı  piyasanın aktörlerini  oyuncak   haline getirdi.Ama  asıl kırılması gereken kanat ise perakendeci esnaf…

Son on yılda  büyüyen AVM’ler  ve onların lokomotif gücü olan yaygın zincir mağazalar ülkenin her yerini sardı.

Her yeni açılan mağaza çok sayıda esnafın kapanmasına neden olmasına rağmen tüm yetkili kurumlar seyretmeye devam ediyor nedense.

Neredeyse her caddeye hatta ara sokaklara bile açılan mağazalar çoğalmaya  devam ettikçe esnaf da hızla yok olmaya  devam ediyor.

Parekende pazarında  devam eden savaş sonucunda ulusal pazarımızın  yabancı tekellerce  nasıl yağmalandığını ve esnaf örgütlerinin de buna nasıl  seyirci kaldığını görmekteyiz.

Esnaf yok olmaya başlayınca  veresiye defterlerini yerini yüksek faiz dilimimin uygulandığı  kredi kartları aldı.

Esnafın, toptancının  devre dışı kalmasıyla üreticiler  AVM’lerin ve zincir mağazaların satın alma birimlerinin fasoncusu  haline gelmiş durumda.

Ya  tüketicinin durumu..Kredi kartları cebindeyken esnafın  kapısının önünden bile geçmeyen, onu küçümseyen tüketici ise borç-faiz batağına saplanınca ekmeğini yine bakkaldan alıp borç defterine yazdırmaya başladı.

Yani tüketicinin cenazesini  yine esnafa kaldırıyorlar..

Yıllar evvel  ülkenin bel kemiği,taşıyıcı klonu olan esnaf şimdilerde   ölü gömücüsü olmuş durumda.

Hiç mi  insafınız, utanmanız yok ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.