Köylüden alıp halka veriyorlar

Adana mutfağını dünyayla buluşturan ‘5. Uluslar arası Adana  Lezzet Festivali’nde Kozan Belediyesi’nin standı zengin görünümlüydü.

Nar, turşu çeşitleri, sabun, kolonya, kantron yağı, tapan bıçağı, erişte, karakılçık bulguru, biberiye yağı, nar ekşisi, kornison turşusu gibi ürünler stantta yer aldı.

Bu ürünlerin tamamına yakının köylerde kadınlar üretiyor. Kozan Belediyesi de bu ürünleri satın alıp paketleme işlemini yapıyor ve halka satıyor.

ALADAĞ’IN GÖZDESİ ANDIZ PEKMEZİ VE KOZALAK ŞURUBU

Aladağ Belediyesi’nin standında ise yine dağlık bölgelerden getirilmiş çam kozalığı ve katran şurupları ve andız pekmezi dikkat çeken ürünler arasında. Kekik, organik kurutulmuş pul biber ile birçok ürün son derece dikkat çekiyor.

CEYHAN, TUFANBEYLİ VE AŞÇILAR DERNEĞİ STANTLARI…

Tufanbeyli Belediyesi’nin ise en çok satılan ürünü nohut ve kuru fasulye oldu.

Ceyhan Belediyesi standında ise biber ve domates salçası, fıstık, döğme, muhacir somunu, muhammara ve pisi gibi lezzetler yer aldı. Ceyhan Belediyesi standı önünde oyun ve halay hiç eksik olmadı.

Adana Aşçılar Derneği’nin standı da ilgi görenler arasındaydı. Tatlı çeşitleri, sarma sucuk, doğal elma, armut, üzüm ve erik kurusu gibi ürenler yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.