TİP Milletvekili Ahmet Şık: Pekcan’ın dolandırıcılığını AKP’den üst düzey biri sızdırdı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “iktidardan gitmemek için her şeyi yapabileceğini” savunarak,”Siyasi cinayetler kaygım var” sözlerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

ÇGC’Yİ ZİYARET ETTİ

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Adana il örgütü yöneticileriyle birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni (ÇGC) ziyaret etti. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve gazetecilerle bir araya gelen Şık, bir soru üzerine, “AKP kendi şartlarını olgunlaştırmadan seçime girmez. Nasıl bir güvenlik sorunu yaşarız, bu konuda kaygılıyım”  dedi.

PEKCAN’IN BAŞINA GELEN İYİ Kİ GELDİ

Sızan TÜGVA belgeleriyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Şık, “Ruhsar Pekcan, kendi bakanlığını dolandırdı ve yargılanmadı. Bu olay AKP’nin çok etkili bir ismi tarafından sızdırıldı. Hepsi suç ilişkisiyle birbirine bağlı. Menfaatler ters düşünce durum bu hale geliyor. AKP, tek adam sopası altında bunu yapıyor. Bir başı, yedi gövdesi olan bir canavardır AKP. O, yedi gövdede başka başka güçler var. Pekcan’ın başına gelen de iyi ki geldi bu çıkar çatışmasının ürünü ”dedi.

HELALLEŞMEYECEĞİZ, HESAPLAŞACAĞIZ

Milletvekili Ahmet Şık, şunları kaydetti:

“Bir hesaplaşma ve helalleşme mevzusu var. Ülkesini seven herkes, çocuklarını seven herkes  hesaplaşmalıdır… Helalleşmeyeceğiz, hesaplaşacağız. 128 milyar dolar nerede sorusuna yanıt arayanlar sonucu merak etmiyor mu? Bu soruyu sorup nasıl helalleşeceksin?  O para Berkin’in, Ali İsmail’in, Medeni Yıldırım’ın ve bir çok kişinin katledildiği için kaybedildi? Çünkü adalet yok, hukuk yok, yağma düzeni var. Bu nedenle sorumlular yargılanacak. Yargılamalar ise bağımsız, tarafsız, evrensel hukuk normlarıyla yapılacak ve vicdan karartmayacak. Ülkede nasıl bir paralel yapı kurulduğunu gördük. Aslında buna konsorsiyum demek daha doğru. İrili ufaklı tarikat ve cemaatlerle bu işgal ordusu milliyetçiler desteğiyle bir yapılanma içinde. FETÖ boşluğu, yandaş tarikat ve cemaatler doldurulmuş durumda. Bir de endişeli muhafazakarlar mevzusu var. AKP giderse diye endişeleniyorlarmış. Suça bulaşmayanlar rahat olsun. Haksız menfaate, suç ilişkisine göz yumduysan sorumlusun.”

KARAMSAR OLMAYALIM

Devletin çeteleştiğini, ülkeyi çetelerin yönettiğini savunan Ahmet Şık, “Gidişat iyi değil ama karamsar olmayalım. Bu kötü gidişata karşı itirazımız var. Ülkede her alanda olduğu gibi ciddi bir basın özgürlüğü sorunu da var. Basının özgür olup olmadığına hapisteki gazeteci sayısıyla bakmamalı” diye konuştu.

İKTİDARIN BORAZANI

Anadolu Ajansı ve TRT ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Şık, “Anadolu Ajansı ve TRT her dönemde iktidarın borazanıydı ama hiçbir dönemde bu kadar rezil duruma düşmedi. Yurttaşın vergisi üzerinden varlığını sürdüren yayın organları yurttaş odaklı olmalı. Gazetecinin tarafsızlığı konusu da ABD’den çıkan bir şey… Ezen ve ezilen varsa tarafsızlık olmaz. Gazeteci tarafsız olamaz, olmamalı” dedi.

BOZULAN DÜZENDEN KÖTÜLÜK İNŞA ETTİLER

Gücün merkezileşmesinin nasıl bir faşizmi yarattığının ortada olduğunu söyleyen TİP Milletvekili Ahmet Şık, “AKP, bozulan düzenin toplamından kötülük inşa etti. Türkiye’de siyaset çok kirli bir düzeyde ama toplumsal muhalefetin itici gücü solculardır. Soldan bakmak zora tabi olmaktır. Düzen siyasetinin egemen olduğu yerde itiraz etmek devrimci bir tutumdur” diye konuştu.   

FETÖ terör örgütü mağdurlarından biri olan Ahmet Şık, bu yapıyla ilgili bir soru üzerine de şu ifadelere yer verdi:

REJİM DİYE BİR ŞEY KALMADI

“Beni yargılayan FETÖ’cü hakim ve savcıların da bir gün yargılanacağını söylediğimde siyasi iklim bunu gösteriyordu. Dediğim kısmen oldu. İktidarı bölüşen güçler değişti, Gülen cemaati dışa itildi. Bu arada iktidar yanlısı olmayanların ‘rejim tehlikede’ kaygıları var ama rejim kalmadı ki… AKP, tüm kurucu değerleri, devletin tüm kurumlarını enkaza çevirdi. 97 yıllık rejim sona erdiyse bu iktidarın yerinde kalacağı anlamına gelmez. İktidarı yönetenler yargılanacaklar. Yargılanmazlarsa değişim ve dönüşüm olmaz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.