Tam bir sıçrama tahtası… CHP’li Sümer açıkladı: TÜGVA Adana’da her geleni uçurmuş!

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Adana TÜGVA İl Başkanlarının bakanlıklara bürokrat ve savcı olarak atanmasıyla ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

TÜGVA YENİ PARALEL YAPIDIR

Orhan Sümer, “TÜGVA’nın devlet içinde nasıl yapılandığını, yeni bir paralel devlet oluşumuna iktidar eliyle nasıl izin verildiğini hep birlikte izliyoruz. Kamudaki cemaat yapılanmalarının, devlet kadrolarını belirli bir zümrenin eline teslim etmenin zararlarını 15 Temmuz’da hep birlikte ödedik. Bu duruma izin veren AKP İktidarı ne yazık ki ders almamış görünüyor. Liyakati esas alması gereken iktidar yine kendine yakın gözüken vakıfların, derneklerin aklıyla iş yapıyor” dedi.

ADANA TÜGVA KAMUDAKİ SIÇRAMA TAHTASI OLMUŞ

Orhan Sümer,Adana’dan örnek vediği konuşmasında şunları kaydetti:

” Adana TÜGVA İl Başkanı Cumhuriyet Savcısı olarak atanıyor. Yerine gelen yeni Başkan kısa bir süre sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Daire Başkanı olarak atanıyor. Onun yerine gelen yeni TÜGVA Başkanı da Adalet Bakanlığına müşavir olarak atanıyor. Milletin çocukları senelerce alın teriyle sınavlara hazırlanırken sınavlarda soruları çalanlar şimdi de TÜGVA üzerinden kul hakkı yiyorlar. Adana’da TÜGVA’yı sıçrama tahtası olarak kullanan, devletin en kritik yerlerine haksızca, torpille atananlar bilsinler ki bu sınır tanımaz, liyakat bilmez talan ve haram düzenini Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında değiştireceğiz.”

DEVLETİN HER KADEMESİNDE TOPİL VAR

AKP İktidarının devletin her kademesine torpil anlayışını getirdiğini söyleyen Sümer, şu ifadelere yer verdi:

“Artık bürokratik personel alımı yapılan sınavlarda sınavın bir önemi kalmadı. İktidardan torpil buldunuz mu hak etmeseniz bile en kıdemli makamlara atanabiliyorsunuz. Hakkıyla sınav kazanan gençlerimiz devlet kademesinde görev alma umutlarını her geçen gün kaybediyor. Vakıflar, dernekler, cemaatler, torpille en kritik noktalara atanıyor. Çünkü iktidarda liyakat değil yandaşım anlayışı var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.