“Bir başka tarım mümkündür”

Gaziantep’te düzenlenen ‘Bir başka tarım mümkündür’ panelinde, Türkiye’de tarımın içinde bulunduğu durum konuşuldu, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Tarımda yaşanan sorunların temelinde iktidarın uyguladığı yanlış politikaların olduğu, çözüm için üretim ve üretici merkezli uygulamaların yaşama geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Panelde konuşan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Geçen yıl tonu 1800 lira olan ÜRE gübresi bugün tam 8100 lirayı aştı. Tam 4.5 kat artış var. Her ay ÜRE gübrede yüzde 28 artış olmuş. Bu durum kabul edilemez” dedi.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Gaziantep Yaşam ve Kültür Derneği tarafından İnşaat Mühendisleri Odası Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, “Bir Başka Tarım Mümkündür” konulu panel, büyük ilgi gördü. Geçmiş Dönem Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ’un oturum başkanlığında gerçekleştirilen panelde CHP Parti Meclis Üyesi Doç. Dr. Gökhan Günaydın, ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez ve CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, tarım ilgili sunum yaptı. Gaziantep Yaşam ve Kültür Derneği Başkanı Karaca Bozgeyik’in açılış konuşmasıyla başlayan panele, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, CHP İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar ile çeşitli kentlerden gelen ZMO Şube Başkanları, çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi, tarım sektöründen ilgililer, çiftçi ve yurttaşlar katıldı.

SORUNLARI KONUŞTULAR, ÇÖZÜM İÇİN NELER YAPILACAĞINI ANLATTILAR

Panelde İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneğini gösteren Gökhan Günaydın, “Yerel Yönetimlerin Tarıma Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?” sorusuna yanıt aradı.  Tarımın öneminden söz eden Günaydın, “Herkes bilmelidir ki, tarım memleketin yükü değil, ekonomik anlamda gücüdür. Bugün dünyada 8 milyarlık nüfusun 1 milyarının aç olması gıda, çevre ve su sorununu bize gösteriyor. Türkiye nüfusu her yıl 1 milyon artıyor. Üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye mümkün, bunu başaracağız” dedi. ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise, “Tarımsal Kamu Yönetiminde Merkezi ve Yerel Yönetimlerin Yeri” konusunu ele aldı. Tarımın içine düşürüldüğü çıkmazdan örnekler veren ve yanlış tarım politikaların neden olduğu sorunlardan söz eden Suiçmez, “Kamucu, planlı tarım politikalarıyla ülke tarımı ayağa kaldırılabilir. Derhal tarımsal üretim seferberliği başlatılmalıdır” diye konuştu.

“ÜRE GÜBRESİNDE FİYAT ARTIŞI 4.5 KAT OLDU”

Panelde söz alan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut da, “Tarımsal Sorunlarımızı Nasıl Çözeriz?” konusunda değerlendirmelerde bulundu. Tarımda yaşanan sorunlara AKP iktidarının yanlış politikalarının neden olduğuna dikkat çeken Barut, gübrede yaşanan gelişmeleri örnek göstererek, “Tarımda mazottan tohuma, zirai ilaçtan gübreye tüm maliyet kalemlerinde fahiş oranda artış var ama ürün fiyatları yerinde sayıp geriliyor. Çok çarpıcı olduğu için anlatayım. Geçen yıl tonu 1800 lira olan ÜRE gübresi bugün tam 8100 lirayı aştı. Tam 4.5 kat artış var. Her gün artmaya devam ediyor, hatta gün içinde fiyatı 2 kez bile artıyor durmadan. Her ay ÜRE gübrede yüzde 28 artış olmuş. Bu durum kabul edilemez. Bu nedenle ulusal, sürdürülebilir, planlı, nitelikli, kamucu, üretim ve üreticiyi merkeze koyan bir tarım modeli yaşama geçirilmelidir” şeklinde konuştu. 

Sunumların ardından konuşmacılar, katılımcıların sorularına yanıt verdi. Panelistlere günün anısına plaket sunulurken, etkinliğin ardından anı fotoğrafı çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.