Yazık bu çocuklara

Bulut: Günde en az 8 kez parmak uçları delinerek şeker ölçümü yapılıyor.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Tip 1 diyabet hastası çocuklar ve ailelerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Bulut, Tip-1 diyabet hastalığında kan şekerini kontrol altına almak için dışarıdan insülin vermenin yetmediğini, şeker düzeyinin de sürekli ölçülmesi gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLAR ACI ÇEKİYOR

Çocukların, günde en az 8 kez parmak uçları delinerek şeker ölçümü yapıldığını kaydeden Bulut, bu işlem sırasında çocukların hem acı hem de korku yaşadığına dikkat çekti.  Bulut, ayrıca parmaklarında enfeksiyon riski, nasırlaşma, sinir kaybı gibi durumlar da görülebildiğini bildirdi.

GLİKOZ ÖLÇÜM SENSÖRLERİ GERİ ÖDEME KAPSAMINA ALINMALI

TBMM, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, şöyle devam etti:

“Tip-1 diyabet hastası olan çocuklar için parmak ucu delmek yerine, glikoz ölçüm sensörleri de kullanılmaktadır. Sensörlü cihazlarla çocuklar ne kana ne iğneye maruz kalmaktadır. Ancak, diyabet hastası çocuklarımızın ve ailelerinin ömür boyu ihtiyaç duyacağı aylık 900 ila 1500 TL arası maliyeti olan glikoz ölçüm sensörleri SGK ödeme kapsamında değildir. Aileler, bu sensörlerin devlet ödemesi kapsamına alınmasını istemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.