TGS’den gazeteciye tehdide kınama: Savcılara etkin soruşturma çağrısı

Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana’da bir gazetecinin tehdit edilmesini kınadı, savcılara etkin soruşturma çağrısı yaptı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bir gazetecinin şahsi telefonundan aranarak ve bir belediye başkanının adı verilerek tehdit edilmesini kınayarak, savcıların etkin soruşturma yapması talebinde bulundu.

TGS Adana Şubesi tarafından yapılan açıklamada, TGS üyesi gazeteci Murat Yıldız’ın 06.11. 2021 tarihinde saat 21.03’te şahsi telefonundan tanımadığı bir kişi tarafından arandığını, “Murat abi sen gazeteci misin?” diye soru soran kimliği belirsiz şahsın Yıldız’ın kiminle görüştüğünü sorması üzerine, “Benim kim olduğumun önemi yok.  Soner Başkanı yazıyormuşsun. İleri geri yazı yazıyormuşsun. İleri geri laf yazma. Bir daha aramam” diyerek tehditlerini sürdürdüğünün ses kaydıyla tespit edildiğini aktardı.

TEHDİTİ REDDEDİYOR, SAVCILARI ETKİN SORUŞTURMAYA ÇAĞIRIYORUZ 

“Meslektaşımıza yapılan tehdit girişimini reddediyor, gazetecilik mesleğine karşı tehditlere boyun eğmeyeceğimizi bildiriyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Gazetecileri susturmaya çalışarak hiçbir amaca ulaşılmayacağının bilinmesini istiyoruz. Gazetecilerin tehdit edilmesi ve susturulmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;  

“Görevi kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecilere yönelik yapılan baskılar asla kabul edilemez. Gazetecileri tehdit etmekten, düşüncelerini açıklamayı engellemekten, hedef göstermekten vazgeçin. Meslektaşımız ve üyemiz Murat Yıldız tehdit olayını yargıya taşımış, Türkiye Gazeteciler Sendikası da yargı sürecinin takipçisidir. Olayın failinin ve varsa olayın arkasında kimlerin olduğunun bir an önce ortaya çıkarılması ve gereken cezanın verilmesini istiyoruz. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak özellikle yerel gazetecilerin zor şartlarda yürüttükleri mesleki faaliyetlerden dolayı hedef gösterilmesini ve tehdit edilmesini kınıyor, savcıları etkin soruşturma yapmaya çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.