“DSP İLE MİLLET MUTLU OLSUN, UMUT DOLU OLSUN!”

Demokratik Sol Parti 36’ıncı yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da kutlama töreni düzenleyerek büyük coşku yaşandı. Yoğun katılımın sağlandığı kutlama törenini Türkiye’nin dört bir yanından gelen birçok partili, parti genel başkanları, diğer partilerden temsilciler, sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri vardı.

Yeni Bizim Adana gazetesinin DSP Adana İl Örgütü ile beraber katıldığı ve takip ettiği kutlama töreninde, DSP Adana adeta Ankara’ya çıkarma yaptı. DSP Adana İl ve İlçe örgütlerinin, partililer ve DSP’ye gönül vermiş kişilerin katılımıyla gerçekleşen törende, Adana damgasını vurdu. DSP Adana İl Başkanı Erhan Saltuk, kuruluşundan bugüne kadar hiçbir zaman çizgisini bozmayan DSP’nin 36. Yıldönümünde burada olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

DSP Ankara Genel Merkez’de toplanan partililer buradan Anıtkabir’i ziyaret etti. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve beraberindeki parti heyetinin Anıtkabir ziyaretinde, Başkan Aksakal mozoleye çelenk bıraktı. Anıtkabir özel defterini imzalayan genel başkan Aksakal şu ifadelere yer verdi:

“ 36 yıl önce partimizi kurarken Onursal Genel Başkanımız Bülent Ecevit de aynı kaygılar üzerine Demokratik Sol teorileri geliştirerek, hedef gösterdiğin Tam Bağımsız Türkiye idealini güçlendirecek politikalarla bizleri yetiştirdi. Bugün ve bundan sonra başı dik, alnı açık, senin gösterdiğin yolda inançla ve kararlılıkla yürüyebilmek için inandığımız iki güçten, “Halktan ve haktan” ayrılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. “

Anıtkabir ziyareti sonrası yıldönümü kutlaması yapılacak salona gelinerek, ilk önce barkovizyon gösteresi yapıldı. Daha sonra DSP Genel Başkanı Aksakal, bir konuşma yaptı. Aksakal yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Saygıdeğer konuklarımız, basınımızın değerli temsilcileri,

Çok kıymetli mücadele arkadaşlarım,

Güzel yurdumun dört bir yanından koşarak gelen vefakâr ve cefakâr Demokratik Solcu kardeşlerim,

Partimizin 36.ncı kuruluş yıldönümü için bulunduğumuz bu salonda sizlerle bir arada olmaktan ve aynı havayı solumaktan duyduğum memnuniyeti belirterek sizleri en içten duygularımla ve saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz!

Bu salonun bizim için ayrı bir özelliği vardır. Emeğin hak mücadelesini veren bir işçi sendikasının çatısı altında kuruluş yıldönümü kutlamasını yapıyoruz.  İşte bu yüzden; DSP’nin kuruluş gerekçesinin omurgasını oluşturan işçilerimizle, emekçilerimizle bizim de 36 yıldır bu mücadelenin neferleriyle aynı saflarda yer almamızın onurunu ve gururunu yaşamanın heyecanıyla, coşkusuyla sizleri selamlıyorum!

Şöyle geriye dönüp baktığımızda geçen 36 yılın bir muhasebesini yapıp, bilançosunu çıkardığımızda hakikaten deyimi yerindeyse Türkiye yakın tarihine damgasını vurmuş birçok olayın, bu çatı altında siyaset yapan aktörleri eliyle gerçekleşmiş olduğunu, esasen devletin ve sistemin bu dönemlerde çıtasını yükselttiğini açıkça görebiliriz.

Örneğin; bugün Türkiye’de alın teriyle çalışanların elde ettiği ekonomik ve sosyal ne kadar hak varsa bunların çok büyük çoğunluğunun altında Bülent Ecevit’in imzası, Demokratik Sol’un mührü vardır.

Demokratik Sol’un siyasi anlayışında Atatürk milliyetçiliği vardır, vatanseverlik vardır, solculuk vardır, inançlara saygılı lâiklik vardır.  Ama DSP’nin milliyetçiliği sözde değil, özde milliyetçiliktir.

Onun için Ecevit; “Biz milliyetçiliği boş sokak duvarlarına değil, Ege’nin deniz yataklarına, Orta Anadolu’nun haşhaş tarlalarına, Kıbrıs’ın Beş Parmak dağlarına yazdık!” demiştir ve bu anlayış bugün aynı duygu, aynı inanç ve aynı kararlılıkla sürmektedir.

Bugün Partimizin 36.ncı kuruluş yılını kutluyoruz. Sizler illerinizde 14 Kasım’da Atatürk anıtlarına çelenk sunarak gerçekleştirdiniz, bugün Ankara’dayız, önce Anıtkabir’de çelengimizle birlikte Ata’mıza saygımızı, bağlılığımızı ve sadakatimizi sunduk, şimdi de burada hep bir arada iyi ki doğdun DSP diyerek bu mutluluğu paylaşıyoruz, pekiştiriyoruz.

DSP, demokratik sol politikalarla ete kemiğe bürünmüş, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve hedefleri doğrultusunda, Tam Bağımsız Türkiye’nin mutlak surette yaratılması inancıyla ve insanca, hakça bir düzen kurulması idealinin bileşkesidir.

Egemen sistem ve ülkedeki işbirlikçisi bazı kurumlar, milliyetçi, vatansever, sol bir parti olan DSP’nin bu idealini baltalamak adına içeriden ve dışarıdan kurgulanan senaryolarla sistematik bir zafiyet yaşaması için ortaya koyduğu senaryoları Atatürk’ün askerleri, Ecevit’in evlâtları boşa çıkarmıştır, bundan sonra da boşa çıkaracaktır.

Yıllarca DSP’nin yemliğinden beslenip, başka folluklara yumurtlayanların artık bunu anlamak mecburiyetinde olduğunu açıkça ifade etmek isterim. 2023 seçimleri olağanüstü bir hızla yaklaşıyor.

Bugün tam 19 yıllık bir AK Parti iktidarı dönemini iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz. Burada sizlere 2002 döneminin bugünlerimizle kıyaslamasını yapacak değilim. Zira bunu herkes çok iyi biliyor, hepiniz çok iyi biliyorsunuz.  Devleti teslim ettiğimizde 20 lira olan bir mutfak tüpünün bugün 170 lira olduğu gerçeği sadece bizleri değil toplumun bütün kesimlerini olabildiğince tedirgin etmektedir.

O gün 1,24 lira olan doların bugün 11 liranın üzerinde seyretmesinin, ekonomi biliminin normalleri kapsamında izahı imkânsızdır. Kısacası devletin resmi kurumu TÜİK her ne kadar manipüle edilmiş verileri paylaşsa da vatandaşın cebi en iyi gösterge panosudur. Biz buna inandık, buna göre çalışmalarımızı bir zemine oturtuyoruz.

Bugün doğum günümüz. Karanlık tabloları bir daha başka bir zamanda ve başka bir ortamda yeniden değerlendirme olanağımız var, biz güzel şeylerden bahsedelim.

Bizimle özdeşleşmiş programların ve politikaların sıkı takipçisi olacağız.Vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün olan demokratik, lâik Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşatılması bunların birinci ve değişmez nitelikte olanıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başta kardeş ve dost Türk devletleri olmak üzere tüm dünyanın Kıbrıs Türk Devleti olarak tanınması yolunda azimle çalışacağız.

Atatürk’ün bizlere gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda her türlü gayreti sonuna kadar göstereceğiz. Türkiye, 150 yılı aşan bir Parlamenter sistem tecrübesi olan, yedi düvele karşı vermiş olduğu ulusal kurtuluş mücadelesini Türkiye Büyük Millet Meclisiyle yürütmüş ve başarmış bir millet olarak bir an önce kuruluş kodlarına dönmeli, içeride ve dışarıda atacağı her adımda, yüce parlamentonun desteğini ve gücünü arkasına almalıdır.

Bizim siyasi tarihimize, kadim kültürümüze kısacası milletimizin genetiğine en uygun yönetim tarzı, ortak aklı ön plana çıkaran, istişareyi esas alan, toplumsal uzlaşmayı her zaman ön şart olarak gören çoğulcu demokratik parlamenter yapıdır.

DSP’nin tutarlı politikaları, ilkeli siyaseti ve dürüst kimliğiyle ülkeyi şaibesiz ve badiresiz bir şekilde seçimlere götürebilecek parti olarak görmeleriyle 66 milletvekiliyle tek başına ülke yönetimine getirmişlerdi. Dolayısıyla; önümüzdeki süreçte ve belki de çok yakın bir zamanda Türkiye yeni kurallarla bir seçime gidecek görüntü sergiliyor.

Demokratik Sol Parti yapılacak ilk seçimlerde parlamentoda yeniden hak ettiği yeri alarak halkın çıkarları, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için var gücüyle çalışacak, halkın gönlündeki ve yüreğindeki yerini alacaktır. Bundan şüphem yok. Mazisi temiz, geleceği umut dolu, Devlet tecrübesi ve birikimiyle, kalbi vatan ve millet sevgisi ile çarpan kadrolar işte burada!

Türkiye’nin yönetimine talip olan insanlar burada, hepinize sağlık, mutluluk, başarı diliyorum. Ve önümüzdeki seçimlerde Demokratik Sol Parti’nin güç verdiği yapı mutlak surette iktidar olacaktır. Bunu bilmenizi istiyorum. Çünkü; büyük devlet adamı Bülent Ecevit’in öngörüsüyle tekrarlıyorum:

Biz sana mecburuz DSP, Türkiye sana mecbur DSP!

Yolumuz açık olsun değerli yol arkadaşlarım, cefakâr kardeşlerim!

Partimizin 36. Yılı kutlu olsun, DSP ile millet mutlu olsun, umut dolu olsun!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.