adanamuhalif.comdan Niyazi Koç yazdı: Hayırlı olsun da nereden buldun?

Evet, “Hayırlı Olsun” da nereden buldun, demenin zamanı geldi de geçiyor artık değil mi?

Şimdi nereden çıktı bu diyeceksiniz? Ekonomi yöneticilerinin sık sık kayıt dışı ekonomi üzerine demeçler verdiğine, açıklamalar yaptığına hepimiz şahidizdir.

Fakat kayıt dışı ekonomi ile mücadelede o kadar samimiyetsizlik de ortada. Sadece  esnafın üzerine gidilmekte ama milyon dolarlık rakamların döndüğü  inşaat ve gayri menkul sektörünü görmezden gelen bir Maliye ile karşı karşıya değil miyiz?

Dolar milyarderleri çoğalmakta  fakat bunların vergi ödeme listesinde olup olmadığına bile bakmayan, sorgulamayan bir Maliye ile karşı karşıya değil miyiz?

Ülkemizde en büyük alımların inşaat-gayrimenkul sektöründe olduğu bilinmesine rağmen bu sektörün ne kadar sorgulandığı kafalarda soru işareti değil midir? FETÖ’ye finansal desteklerin bu yolla sağlanıp sağlanmadığı konusu da ciddi şekilde araştırılmalıdır.

Yapanın kaynağını bulmak kolaydır.google.com, pub-1587152120044249, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ya öz sermaye kullanmıştır, ya bankadan kredi kullanmıştır ya da finansman yönetimini bilmediği için batıyordur.

Maliye’nin şimdi inşaatları sıkı denetime aldığını duymaktayız ama sadece yapan değil gerçek doğru adres alım yapanlar olmalıdır.

Oysaki milyon dolarlık daireleri satın alanlar hiç mercek altına alınmıyor. Kaynağını açıklayan alım yapanlar için sorun yok zaten. Büyük işletmelerin bile tahsilat sıkıntı yaşadığı, nakit akışında sorunların yaşandığı bir ülkede, bir kişi birden fazla  milyon dolarlık gayrimenkul alıyorsa o kişiye önce “Hayırlı Olsun” sonra da “Nereden Buldun?” demek gerekiyor.

Aslında bu uygulamayı yapmak devletin hakkıdır. Zaten normali de devletin sisteminde olmalıdır bu uygulama. Bu işleri bilenlerin en çok övdüğü ABD ‘de de Federal hükümet nakit para akışını kontrol etmek ve kara parayı  denetlemek için, para giriş çıkışlarını  kontrol etmek amacıyla gayrimenkul alım ve satımlarını mercek altına almaktadır.

Şimdi Maliye Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na ve MASAK’a hatırlatmak isterim.

Şucu bucu ayrımı yapmadan, milyon dolarlık bu gayrimenkulleri hem de birden fazla alanları ve bunlara sistematik biçimde para aktaranları davet edecek misiniz?

Bunu yaparken suçlayarak değil de; “Hayırlı Olsun” deyip kaynağını sormaları gerek.

Yoksa üç beş kuruş kazanmak için sabahtan akşama kadar  çalışan, işçi çalıştıran esnafın üzerine giderek   samimi olduğunuza inanmamızı beklemeyin. Bu işin altında neler mi çıkar? Siyasetin finansmanı mı yoksa yandaşlara kaynak aktarımı mı çıkar bilemeyiz.

Belki de  FETÖ adlı organize suç örgütünün vurgunları da  çıkar. Sonuç olarak artık bu işe göz yummayalım, üzerine gidelim. Devletimizin ve milletimizin hakkını hukukunu koruyalım sahip çıkalım.

“Hayırlı olsun da, nereden buldun?” demenin tam zamanı bence geç kalmayalım özellikle rantı bol Adana’mızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.