“TYP’deki haksızlık bitsin artık”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, kamu kurum ve kuruluşlarında İŞKUR aracılığıyla Toplum Yararına Program kapsamında güvencesiz ve geçici sürelerle çalıştırılan yüz binlerce kişinin büyük mağduriyet yaşadığını söyledi. Meclis kürsüsünden iktidarı eleştiren Barut, “Devletin bütün kurumlarına sirayet eden adam kayırma ve torpil bu vatandaşlarımızın da kanayan yarası olmuştur. Adeta iktidar partisinin arka bahçesi gibi çalışan devlet kurumları bu vatandaşlarımızı mağdur etmektedir” dedi.


“İŞSİZ KALMA KORKUSUYLA YAŞIYORLAR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “İŞKUR aracılığı ile okullar, kaymakamlık, valilik gibi kamu kurumlarında 3, 6 ve 9 aylık sürelerle Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında kıdem ve tazminatı ile hiçbir sosyal hakkı bulunmadan çalıştırılan yüzbinlerce vatandaşımız büyük mağduriyet yaşıyor. Bu vatandaşlarımız her sene işsiz kalma tehlikesiyle baş başa bırakılıyor” diye konuştu.

“İŞ GÜVENCESİ SAĞLANSIN”

TYP kapsamında çalışırken büyük haksızlık yaşayıp mağdur edilen emekçilerin sorunlarını sıralayıp çözüm bulunması için iktidarı acilen göreve çağıran Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Devletin bütün kurumlarına sirayet eden adam kayırma ve torpil bu vatandaşlarımızın da kanayan yarası olmuştur. Adeta İktidar partisinin arka bahçesi gibi çalışan devlet kurumları bu vatandaşlarımızı mağdur etmektedir.  Çalışma süreleri uzatılmayan bu vatandaşlarımız işsizliğin pik yaptığı böyle bir dönemde nasıl iş bulacak, ailelerini nasıl geçindirecekler. Sesimize kulak verin ve bu çalışanlarımızın mağduriyetlerini giderin, köle gibi çalıştırılan insanların iş güvencesini sağlayın ve haklarını verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.