CHP’li Bulut: Elektrik zammı esnafın belini büktü

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da esnafın sorunlarını dinledi. Ayakkabı tamircilerini ve berber ziyaretleri gerçekleştiren Bulut, hem ayakkabısını tamir ettirdi, hem de berberde tıraş oldu. Bulut, gittikçe ağırlaşan ekonomik kriz ve pandemi ortamında esnafın da sorunlarının giderek ağırlaştığını, fahiş zamlar altında ezilen vatandaşın da alım gücünün kalmadığını belirtti. Ekonomide durağanlığın esnafa yansıdığını kaydeden Bulut, ayakkabılarını tamir için gittiği esnafa bir dokundu bin ah işitti.

MALZEME PARASINA YETİŞEMİYORUZ

Esnaf, son dönemde vatandaş yeni ayakkabı alamadığı için tamirata yöneldiğini belirterek, “İş yapamıyoruz; emeklinin maddi durumu yok, tamire gelenler yaşlı. Hepsi zaten asgari ücretli. Ayakkabı tamir etmek için aldığımız malzemeler çok pahalandı. Tamir ettiğimiz ayakkabı, malzemenin maliyetini kurtarmaz oldu. Vatandaşın alım gücü olmadığı için de haliyle zam yapamadık. Aldığımız malzeme dolara endeksli, dolar düştü ama malzemenin fiyatı düşmedi. Hala da zam geliyor.  Geçen sene 3 TL’ye aldığın ayakkabı boyası şimdi 15 TL oldu. Makine iğnesi 3 TL’ydi 15TL oldu. 100 TL’ye aldığım ayakkabı yapıştırmak için aldığım ilaç 200 TL oldu. Daha da zam gelecek” dedi.

BAĞ-KUR’UMU BİLE ÖDEYEMİYORUM

Elektriğe gelen zamlarından şikayet eden esnaf, şöyle devam etti:

Geçtiğimiz ay 460 TL elektrik faturası ödemiştim.   Bu ay 10 metrekaredükkana 1.100 TL elektrik faturası geldi. Üstelikzamsız fiyatı olduğunu söylediler. Ucuza elektrik kullandığımı söyleyerek, sözleşme bedeli de aldılar. BAĞ-KUR’umu bile ödeyemiyorum.

ELEKTRİK YÜZDE 100 ARTTI

CHP’li Bulut’un bir sonraki ziyaret berber oldu. Bulut, Berber Murat Tatlı’ya “Son dönemde gerek enflasyon gerek TL’deki değer kaybı, zamlar sizi nasıl etkiledi?” diye sordu. Berber Tatlı da elektriğe gelen fahiş zamlardan dert yandı. Tatlı, “Elektrik zammı bizi çok ciddi etkiledi. Personel ve kira giderlerinden sonra en büyük giderimiz elektrik olmaya başladı.  Bir ay öncesine göre %100’ün üzerinde bir artış oldu” dedi.

ELEKTRİK GİDERLERİ PERSONEL GİDERLERİYLE YARIŞMAYA BAŞLADI

Bulut’un,“Herhangi bir tedbir alıyor musunuz?” sorusuna da Tatlı, şöyle yanıt verdi:

Almaya çalışıyoruz ama fazla da kısamıyoruz. Bu lamba iş olduğu sürece yanmak zorunda. Sabahları saat uygulamasında düzenleme olmadığı için07:00’de zifiri karanlıktamesaiye başlıyoruz. Doğal olarak aydınlatmayı kullanmak zorunda kalıyoruz. Elektrik giderleri personel giderleriyle yarışmaya başladı. Çok ciddi bir gider. Zaten ekonomik krizle mücadele ediyoruz, pandemide işlerimizi düşürdü. Elektriğe gelen %127’lik zam bizi çok ciddi etkiledi.

VATANDAŞ, ‘NEDEN ZAM YAPTIN’ DİYOR?

Bir müşteri de olsa, üç müşteri de olsa bu lamba yanacak. 40 yıllık esnafım, 40 yıldır müşterim saat 07:00’de buranın açık olduğunu biliyor. Elektriğe gelen zam %127 ama ben %20 zam yapabildim. İnsanlar ona bile karşı çıkıyor “neden zam yaptın?” diye. Onu bile ödeyemiyor, kredi kartıyla ödeme yapıyor. O da bir yerde Tıkandı. Nakit olayı bitti, kredi kartıyla. Ciromuzun %80’i kredi kartı. Kiraya zam geldi, personel maaşına, SGK’ya da zam geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.