Açlık sınırı asgari ücrete yetişti

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, İthalata bağımlılığı yüksek tarımsal girdilerdeki artışlar ve piyasadaki yüksek enflasyon beklentisi nedeniyle gıda fiyatlarının artmaya devam ettiğini söyledi.

Her ayın ilk haftası gerçekleştirilen Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı Bölge temsilcisi Edip Gülnar, Başkanlığında yapıldı. Yerel ve ülke gündeminin ele alındığı oturumda Türk-İş’in 35 yıldır düzenli olarak hesapladığı Açlık ve Yoksulluk sınırı araştırmasını değerlendiren Edip Gülnar, “16 Aralık 2022’de Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen toplantıda net %50 oranında artışla 4.253,40 TL olarak ilan edilen yeni yıl asgari ücreti, yaklaşık altı hafta sonra (yılın ilk ayında) dört kişilik hanenin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayan gıda harcaması tutarı olan 4 bin 249. 95 TL açlık sınırı ile aynı seviyeyi tekrar yakaladı” diye konuştu.

YOKSULLUK SINIRI 13 BİN 843.50 TL OLDU

Mutfak Enflasyonundaki aylık artışın yüzde 3.71, son 12 aylık artışın ise yüzde 59.67 olduğunu ifade eden Türk İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “ Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4.249,95 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim,  sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 13.843,50 TL’ye, Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 5.587,79 TL’ye yükseldi.

BAZI ÜRÜNLERDE FİYAT GERİLEDİ

BİR KISMININ FİYATI DEĞİŞMEDİ

Aralık ayında ayrıntıları kamuoyuna ilan edilen ”kur korumalı TL vadeli mevduat“ programı ile dövizde sert bir düşüş yaşansa da haftalar içinde Türk lirası yeniden değer kaybetmeye başladı ve 2021’in Aralık ayı itibariyle gıda sepetinin genelinde yüksek artış gözlemlenmişti. Ancak daha sonraki günlerde, takip edilen bazı ürünlerin fiyatında gerileme olurken bir kısmının fiyatı değişmedi. Döviz kurlarının son büyük zirvesinden sonra geçen ay %25’e yakın bir artış gören gıda fiyatlarında, yeniden değer kazanan Türk lirasının olumlu etkisi market ve pazarlara neredeyse hiç yansımadı. Ülkenin en önemli gündemi, bu ay da arka arkaya gelen fiyat artışları oldu. Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza, toplu ulaşıma gelen zamlarla işçi ve ailesinin önemli ve çoğu zaman tek geliri olan asgari ücretle geçimi daha da zorlaştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.