Çiftçi: Zam üstüne zam geliyor, huzur gidiyor, gam geliyor

82 yaşında çiftçi Mahmut Kılıç, “Tarım Bakanı ekin tarladan mı bitiyor, ağaçta mı bitiyor biliyor mu? Bunu öğrenmek lazım. Bittik. Bittik”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ereğli ilçesine bağlı eski Zengen  köyünde CHP Ereğli ilçe Başkanı Veysel Gönülal ile birlikte üreticilerle bir araya geldi. 

Gürer’e yaşadıkları sorunları anlatan üreticiler, gübre, mazot, ilaç ve elektrik fiyatlarına gelen aşırı zamlar nedeniyle üretime devam edemeyecek duruma geldiklerini belirttiler. 

Sorunların çözümünün sandıktan geçtiğini belirten CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer ise “çiftçiyi, besici tükendi.İktidar bu seslere kulak versin.Tarım giydiren ve doyuran stratejik bir sektör.Gidiş hayraalamet değil” dedi.

82 YAŞINDAKİ ÇİFTÇİ: BİTTİK,BİTTİK…

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer’in dert yanan 82 yaşındaki Mahmut Kılıç,  şu ifadelere yer verdi:

“Ben 82 yaşındayım. Daha ben Böyle bir şey görmedim. İş bitti. Tarım Bakanı ekinin tarlada mı yoksa ağaçta mı  bittiğini biliyor mu? Bunu öğrenmek lazım. Biz bittik bittik . Torunlarım çocuklarım ne olacak ben onu düşünüyorum. Şimdi eksem nasıl ekeyim? Mazota, gübreye  zam üstüne zam geliyor. Huzur gidiyor gam geliyor. Elektriği , mazotu nasıl alayım? Bu durumda tarlayı boş bırakacağım Ekemen abi ekemen .Gübre atsam mazota , sulamaya gücüm yetmeyecek.Bittik dışarıdan ürün ithal ediyor.İstediğine veriyor güzelce.Bugünden sonra ekmeğe de zam gelecek. Ömrümde böyle bir dönem görmedim. Diyorlar ki mazot eskiden karne ile alındı. Evet alıyorduk ama hepimizin kapısında dört beş bidon dolu mazot vardı. Şimdi  traktör deposunu doldurabiliyor mu? Bir traktör deposu 1.200 TL dolmuyor. Buraya ofis açılmıştı. Şimdi o da yok. Ne varda neyi alacak? “  

ÇİFTÇİYE GERÇEK MANADA DESTEK ŞART 

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, ziyaret ettiği her köy ve kasabada, çok sayıda çiftçinin artık tarıma bırakma noktasına geldiğine dikkat çekti. Tarımın ülkemiz için stratejik öneme sahip olduğunu anlatan Gürer, “ Giydiren ve doyuran bu sektör ne yazık ki plansız,öngörüsüz yaklaşımlarla çok sorunlu bir sürece evrildi. Çiftçiye  zamanında ve gerçek manada destek verilmedi, girdi maliyetlerinin makul seviyeye çekilmesini sağlayarak üretimin devam etmesinin yolu açılmalıdır. Bu süreci yönetmek iktidarın görevidir. Çiftçi, besici tükendi. İktidar bu seslere kulak versin. Gidiş hayra alamet değil” diye konuştu.

SORUNLAR SANDIKTA ÇÖZÜLECEK 

Sorunların çözümünün seçim sandığından geçtiğini belirten  Ömer Gürer, “Sandıkta, çiftçiyi, besiciyi düşünmeyenlere değil ‘sizin sorunları çözeceğim’ diyene oy verirseniz çözüm için katkı veren olacaksınız” dedi.

ÇÖZÜMÜN ADRESİ ÇİFTÇİ

Üreticiyle, çiftçiyle sürekli iç içe olduğu için bölgenin ve bu bölgede yaşayan çiftçilerin sorunlarını çok iyi bildiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sorunların adresi de sizlersiniz. Yani çözüm mercii sizlersiniz. Sizler, elektriğe, akaryakıta, gübreye gelen zamlardan memnunsanız bu iktidarla yola devam edeceksiniz. Yok değilseniz işte o zaman oyunuzu verdiğiniz iktidar partisi ise değiştireceksiniz “ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.