UKRAYNA – RUSYA SORUNU.

Rusya Ukrayna’yı Doğu Slav ırkından gördükleri için kardeş bilirler.

Ukrayna kendini Batı Slav ırkından gördüğü için öncelikle Polonya’yı kardeş bilir.

Onun içindir ki Rus saldırısında göçün çoğunluğu Polonya’ya olur.

Geçmişte benim için Ukrayna’nın bir tutam Jovoviç ve Paskalya Yumurtası olduğunu belirtmiştim. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti için Ukrayna akrabalık ve dostluk anlamında önemli bir kıymettir.

Ukrayna Slav halklarının merkezidir. Her ne kadar tarihte Ukrayna diye bir devlet yoktur desek de Rusya için doğdukları ana merkez Ukrayna’dır ve el bırakmak bırakana dert olur.

Girişinden sonra Ukrayna Hükümetlerinin naz’ı kapris’i Putin’i ve AB’yi kızdırdığı için küçük bir ders gereksinimi oluşmuştur.

Ukrayna Hükümeti Avrupa Birliğine gireceğim dediğinde kimseye dert olmaz. Girmesi de Türkiye’den tez olur.

Ukrayna Hükümeti ABD’nin arka plan vaatlerine bakarak NATO’ya gireceğim dediğinde başına büyük dert alır.

Şimdi gelelim gerçeklere sarmal düşlere.

ABD’nin düşü BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) Rusya’nın düşü BAP (Büyük Avrasya Projesi) ve iki düş arası kalmış devletler. Açık ve saklı niyetler gelecek düşlerinin ardına saklanırken insan kıymeti devlet başkanlarının ya da kanunlarının belirledikleri kadar.

Putin’in niyeti Rus Tanklarının üzerinde yazıyor; Z. Yani Zelenski esir alınana ya da dediğine gelene kadar yola devam.

Kuşatma da yeni silah kullanmasına da gerek yok. Önce eskileri tüketmesi gerek. Gerektiğinde yenilerde ortaya çıkacaktır.

ABD ve Nato baskısı ile AB ilk etap kısmi yardımlar yapacaktır. Çünkü Batı Demokrasisi kendi kapitalinin özgürlüğünü dünyada korumak için ötekilere barbardır.

Zelenski danışmanları sağlam ise bu bataklıktan oluşturduğu organizenin sağlamlılığı kadar çıkar. Kurmaylık kolay değildir, etkilemeye çalışanı çok olur. Elinde olmayan yetki de senin değildir.

İlk etap batı bütün istihbarat birimlerinden uydu destekleri verir. Bütün medyasını Ukrayna ile süsler. Batıdan gelen Sniper’ler (keskin Nişancılar) çatışma bölgesine yakın çalışırlar. Ukrayna’ya batıdan Gıda, Silah, Cephane yardımı bol olur. Zelenski kazanırsa batısal kahraman, kaybederse önümüzdeki yüzyıla Ulusal Kurban olarak geçer.

Putin ne yapar dedikte; Batı yaptırımlarına gülerek bakar. Halkına votka olsun yeter. Votka yapacak malzeme olmazsa halkı Putin’e sıkıntı yapar.

Uluslar arası devlet yönetimi santrança benzer. El sonrası 5 – 10 hareketi tahmin edemezsen ortada kalırsın Sap gibi.

Putin ilk hareketi hep rakibine bırakan oyuncudur. Hamlesini ona göre yapar. Elbette kendine göre yaptırımları vardır. Her duruma söz söylemez en kötü durumu başta söyler. Bu işin en kötü noktası Nükler Savaş olur! Mesajını verdiği dostları katkı açıklamalarını yaptılar zaten.

Nato ve AB şimdi çıtır çekirdek! Hem çitlet hem sohbet et. Her bahçede bir masa, gel bizde sohbet et!

İki nükleer santralın ele geçirilmesi, enerjinin kesilmesi, merkezi sistem ısıtmanın kapatılması ve eşya yakarak ısınma çözümü iki ayı geçmez. Vatandaş çatışma bölgesinden çatışmasız bölgeye kaçar ilkin. Sonra korku büyüdükçe dost devletlere!

Keşke Cb.’mız dünya kamuoyuna ve Ukrayna’ya ‘sığınmacı olarak bize gelebilirsiniz’ açıklaması yapsa. Suriye’li, Irak’lı Afrika’lı, Asya’lı sığınmacılardan iyi olur. Neden derseniz, Ukrayna da en düşük eğitim üniversitedir. Çalışanında faydası olur ülkeye, kalanın da.

Sevgili Okur; Devlet kurmak kadar yönetmekte önemlidir, dış güçlere karşı korumakta. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunu nasıl başardıysa sandık zamanı vatansever duyguyla sandığa giderek değerlerimizi koruyacak insanları seçmek vatandaşlık görevimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.