“Paketçi” Başhekim Meclis Gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Balıkesir Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hekimlerin Anayasal grev hakkının engellenmesini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle önerge veren Bulut, Türkiye’de her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanan 14 Mart’ta bu yıl doktorların emeğine, mesleğine, geleceğine sahip çıkmak için greve gittiğini bildirdi.

BEYAZ GREV

Meslek örgütlerinin sağlıkta şiddet, düşük ücret ve ağır iş yüküne karşı sorunlarını dile getirmek için Türk Tabipler Birliği’nin çağrısıyla acil hastalar, diyaliz hastaları, acil gebeler, yoğun bakım hastaları ve kanser hastalarının bakımı aksatılmayacak şekilde 14-15 Mart’ta iş bıraktığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti: 

Balıkesir Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, eylem nedeniyle doktor dinlenme odasında bulunan hekimleri dışarı çıkartmaya çalışarak güvenlik görevlilerine kapıda durmaları talimatı vermiştir. Anestezi doktoru ise acil vakaları aldıklarını, kimsenin mağdur edilmediğini, elektif vakaların alınmadığını, acil vakalara karar verebileceğini söylemesi üzerine başhekim ise “veremezsin” demiştir.

ŞUNU DA HEMEN PAKETLEYİN!

Hasta mağduriyeti yaşanması ya da tutanak tutulması halinde gerekli savunmayı yazacaklarını ve acil vakaların sorumluluğunu da üstlendiklerini belirten hekimler odadan zorla çıkarılmaya çalışılmıştır. Başhekim, görevlerinin başına dönmedikleri takdirde doktorları haklarında yasal işlem başlatmakla tehdit etmiştir. Başhekimin hastanedeki güvenlik görevlilerine hitaben görüntüleri çeken doktoru kastederek, “Şunu da hemen paketleyin, hemen alın hemen” yönündeki sözleri tepki toplamıştır.

BAŞHEKİM HAKKINDA İŞLEM YAPILDI MI?

CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Balıkesir Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşanan söz konusu olayla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Sonuçları ne olmuştur?

-Doktorların, Anayasal grev hakkına müdahale eden Başhekim Muzaffer Şenveli hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

-Yurt genelinde grev hakkını kullanmak isteyen hekimler zorluklarla karşılaşmış mıdır?

MEKTUP YAZMAKTAN BAŞKA HAZIRLIĞINIZ VAR MI?

-Eyleme katıldığı için idari soruşturma başlatılan herhangi bir hekim var mıdır?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar gösterilen çabalara rağmen çözüme kavuşturulamamış hususlarda hekimlerin beklentilerini biliyoruz” diyerek, hekimlerin taleplerinin farkında olduklarını dile getirmesine karşın, bu talepler için anayasal grev hakkını kullanan hekimlere gösterilen bu muamele çelişki değil midir?

-Doktorların ve sağlık emekçilerinin sorunlarının çözümü için mektup yazmaktan başka bir hazırlığınız var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.