Çukurova Belediyesi’nde milyonluk satış ve Sayıştay’ın dikkat çeken 2020 raporu: Cumhur Büyükşehirde aslan ama…

Gizlenen vergi borçları, akraba saltanatı, şaibeli ihaleler, yeşil alan peşkeşi, belediyeyi zarara uğratmak, KOD-29’dan işçi çıkışı ve Sayıştay raporlarına yansıyan onlarca usulsüzlük iddiaları ile anılan Çukurova Belediyesi, şimdi de yaklaşık 50 milyon TL’lik arsa satışı ihalesiyle gündeme geldi.

CUMHUR İTTİFAKI BÜYÜKŞEHİRDE ASLAN, ÇUKUROVA’DA KUZU

En küçük bir hizmet için yapılan oylamada engel olan, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aslan kesilen meclis üyeleri ise Çukurova Belediyesi’nde adeta kuzu gibi. Ne soran ne sorgulayan, ne hesap soran var. Kendilerine dalga geçer gibi, “Biz uyumluyuz” denilerek Çukurova Belediye Meclisinde nazar boncuğu dağıtılıp baklava ikram edilen Çukurova Belediyesi’nin Cumhur ittifakı üyesi meclis üyeleri, orada olup bitenleri görmüyor, duymuyor, bilmiyor. 

50 MİLYONLUK ARSA SATIŞI

 www.adananediyor.com’un haberine göre Çukurova Belediyesi mülkiyeti kendisine ait olan 3 ayrı arsa satışı için ihaleye çıktı. Belediye toplam 16 bin metrekare arsa satışından yaklaşık 50 milyon lira gelir elde edecek. Belediyenin satışa çıkardığı toplam 3 ayrı arsa 100. Yıl Kireç Ocağı Mahallesi’nde 7811 ada 12 ve 13. parsellerde toplam 6 bin metrekare ve Kurttepe Mahllesi’nde 8284 ada 1 parselde 10.013 metrekare olmak üzere toplam 16 bin metrekareden oluşuyor.

İHALE 13 NİSAN’DA, SATIŞ NEDENİ BİLİNMİYOR

Kurttepe Mahallesi’ndeki 3 bin metrekareden ölçekteki arsalar için 11 milyon 700 bin TL muhammen bedel belirlenirken, Kurttepe Mahallesi’nde bulunan 10 bin metrekare ölçeğindeki arsa için ise 25 milyon TL muhammen bedel belirlendi. Çukurova Belediyesi üç arsanın satışından toplam 48 milyon 432 TL gelir elde edecek.Kapalı teklif usulü ile gerçekleştirilecek ihale 13 Nisan’da Çukurova Belediyesi’nde gerçekleştirilecek.13 Nisan’daki arsa satışının nedeni bilinmiyor, Cumhur ittifakı üyeleri de sormuyor.

İŞTE 2020 SAYIŞTAY RAPORU

Çukurova Belediyesi’nin 2020 yılı Sayıştay raporunda ise taşınır mal yönetimi hesabı icmal cetvellerindeki taşınır tutarları ile muhasebe kayıtlarının uyumlu olmadığı,  mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabının gerçeği yansıtmadığı,  tahsisli kullanılan ve tahsis edilen taşınmazların hesaplarda izlemediği ortaya çıktı. Rapora göre yapılmakta olan yatırımlar hesabının kullanılmadı. Kiraya verilen duran varlıkların kayıtlı değerleri ile kira tutarlarının hesaplarda İzlenmedi.  Belediye taşınmazlarının pazarlık usulü ile kirayla verilmesi gerekenleri ecrimisil karşılığında kullandırıldı. Bazı taşınmazlar ise amaç dışı şekilde spor kulübü ve derneklere tahsis edildi. İşçilerin birikmiş yıllık izinleri kullandırılmadı. Yapılan mal alımlarında, bütçeye konulan ödeneğin yüzde 10’unun Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü alınmadan aşıldı. Sözleşmeli personel ücretlerine ilişkin ise meclis kararı alınmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.