www.adanamuhalif.com’da Niyazi Koç yazdı: Ramazan ayı girerken esnafı sevindirin!

Ramazan ayı önümüzdeki hafta başlıyor. Her yıl Ramazan ayı öncesinde ve sürecinde hayırseverler, belediyeler ve çeşitli yardım kuruluşları ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak yardımında bulunurlar.

Bu durum giderek bu konuda geniş bir sektör oluşmasına neden olmakla birlikte, çok sayıda fırsatçının da görülmesine neden olmaktadır.

Yaklaşan Ramazan ayı öncesi, başta temel gıda ürünleri olmak üzere fiyat artışları devam etmektedir. Başta ayçiçeği yağı ve şeker olmak üzere birçok üründe tedarik sıkıntısı devam ediyor. Bakliyat ürünlerinde ise fiyat artışları sürüyor.

İşte bu koşullarda Ramazan ayına girerken, gıda kolilerinde bir önceki yıla göre, yüzde 100’leri aşan artışlar söz konusudur.

Bu durumdan esnaf da oldukça şikayetçi olmasına rağmen,  özellikle yaygın zincir mağazalar ve yabancı sermayeli market grupları bu sektöre el atarak pazara yön vermektedirler.

Bu marketler, kendi sermaye güçlerine güvenerek geniş çapta alımlar yaparak ve yaygın ağlarıyla haksız rekabet ötesi bir durumu piyasalara dayatmaktadırlar.

Kendi fason markaları ile kalitesiz ve lezzetsiz ürünleri daha düşük fiyatlarla piyasaya sürerek haksız rekabet yaratmaktadırlar.

Bunun yanı sıra, verdikleri alışveriş çekleri ile yapılan müdahale olayın başka bir boyutudur.

Yerel esnafa sahip çıkmak yerine, bu çok yaygın zincirlerin alışveriş çekleriyle hayır yaptığını zanneden işadamları ve bazı hayırseverler aslında yerel esnafın ve tüccarın da boynuna bir ilmik daha geçiriyorlar.

Bu alışveriş çekleriyle hayır yaptığını zannedenler aslında esnafa da hiç hayırlı bir iş yapmadıklarının farkındalar mı acaba?

Yerel esnafa destek vermek yerine; bu yabancı fonların sahip oldukları yaygın zincirlere destek vererek hem Adana’ya hem de can çekişen yerel esnafa nasıl bir darbe vurduklarının umarım farkına varırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.