SEÇİM HAVASI, KORKUSU, ADAYI v.s.

Görünen o ki Kılıçdaroğlu maestro, Akşener şef. Orkestra örgütleri, koro milletin çoğunluğu. Yani siyasaya umut adam ile umut kadın figürü. Hikayeleri güzel günlere örgülü… 

Erdoğan Cumhur İttifakı adına daha çıkıp adayım diyemedi. Yanı – yöleği adayımız Erdoğan çınlaması. Erdoğan ise gençliğindeki Orhan Gencebay şarkısına takılmış; Sabret gönlüm sen bu… 

Millet İttifakı sabır taşı, adayın adı en son iş. Hoş en az 10 isim adaylığa uygun. Hangisi olsa kazanır. Önemli olan seçilecek adayın süresi sonunda siyaseti bırakması. Ona da Kılıçdaroğlu başta olmak üzere 3 isim uygun. Diğerleri gelecekte siyasi yaşama lazım. 

Anketler yalan dolan, Bahçeli’ye göre hepsi CHP genel merkezinde yapılıyor. Melih Gökçek’in Kınalı adamı ver mehteri! 

 Millete ve Trollere masum ve içten olan anketleri göstereyim. Parti genel başkanlarının youtube’daki grup toplantısı izlenme oranlarına bakınız lütfen. 

Şunu da belirtmek gerek; hepsinin toplamı ne kimlikten Reis Sedat Peker’e, ne de Tarkan’a erişmez! 

 Sayın cb’mızın keyfine çıkardığı seçim kanunu, seçime girecek partileri iki lige böldü. Kazananlar ligi ve kurbanlar ligi. Bıçağın ağzı %7 seçim barajı! Barajı geçen kurbanları alır! Tak gözlüğü alem metaverse olsun, hızlı olan kurbanı yedeğe atar! Mario oyununun biraz gelişmişi canım. 

 Şimdilik görünen kazananlar ligi AKP, CHP, İYİ PARTİ ve HDP’den oluşuyor. 

Kurbanlar ligi MHP, DEVA ve 15 parti daha. 

Yeni seçim kanunu’nun açık anlamı bu. Ötesi ince dokunuşlar. Perinçek’in bile son nefesini Meclis de verme şansı var! 

Önceki seçim MHP’ye barajı AKP geçirtmişti. Bu seçimde niyet oy oranında biraz daha az kayıpla MHP’nin oyunu kazanmak! Olur, olsun inşallah diyeceğim de, niyet Rahmani değil. 

 Yahu bu Bahçeli’nin çektiği nedir böyle? Bir seçim Kılıçdaroğlu tuttu elinden, bir seçim Erdoğan. Şimdi de destek gerekiyor koltuk altından. Adam boşuna reddetmemiş başbakanlığı demek ki! 

Millet İttifakına hava hoş. Meydanlar, bulvarlar, sokaklar sempatiye kesmiş. Her şey ateş pahası, geçim hükümete yüz karası. Muhalefet ne dese kıymet oluyor Millet’e. 

Bence plan şöyle olur diyesim var.  

Cumhur İttifakı ardındaki tedarikçileri ile seçime girer. 

CHP seçime tek girer.  

İyi Parti de Refah Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi ve Gelecek Partisi ile birlikte. Ne de olsa geride sağ seçmenin kırpıntısı var!  

HDP sol – sosyalist biraderlerle girer. 

Allah var, ortama baktıkça gördüğüm bu! 

 Benim asıl merakım %0,25 liğinin şampiyonu kim olacak? 

 Sorarsan Perinçek iktidar olacak! İnce ve Sarıgül’ün partisi seçime girebilseydi, onlar da iktidar olabilirdi. Ne de olsa kararsız seçmen oranı %30!  

Ancak ve ancak Sarıgül, İnce ve Perinçek elinde deynek Muhalefete kabadayı olur. Çek mastor çek aman aman dalgaya bak! 

 Buradan 2023’e bakınca CHP %30 dilimini bulur ve aşabilir. 

İyi Parti ve dostları %20 dilimini bulur ve aşabilir. 

HDP sol – sosyalist dostları ile %10 pastasını fazlası ile yer. Bu şartlarda HDP’nin kapatılması da ancak oyunun artmasına neden olur. 

Vatandaşın hepsi oy kullanmaz. %10 civarı sandığa gitmez, neylersin, canları sağ olsun. % 1-2 de yanlış kullanım olur. 

Geriye kalanı da ver Cumhur İttifakına. 

 Kasa da kırpıntı elbette iyidir. Sonuçta toplamdan düşer ve bekleyene kalır. Kırpıntı ne dersen, herhangi bir kasiyere sor, anlatıversin! 

 2022’nin yazı sonbaharı alanlar şenlenecek demektir. 

 Sevgili Okur; şimdilik görünen bu. Yarın ne olur bilemem. Kılıçdaroğlu’nun dediği ‘ihale komisyonları %10’u çoktan aşmış’ ve seçim için kullanılırsa millet için şenlik olur. Kapınıza geldiklerinde reddetmeyin ve ucuza da pazarlık kesmeyin. Önce ne vereceklerini sorun, sonra da 5 katını isteyin! Ne de olsa artık hayat 101 oyunu, sinek beşli joker! Koy koyabildiğin yere.!  

Bir şeyi daha belirteyim. Sakın ha! Başkalarının kelle pazarlığına kurban olmayın. Bana da demedin demeyin! 

 Unutma, unutturma! Devletin sata sata bitiremedikleri varlıkları ile kimler Karun olmadı ki. Özellikle sinek beşlisi çook iş yaptı çok! Sandığın günü ufukta belirmeye başlıyor. Keyf ola, Pazar ola. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.