“Tarım arazileri kiralanacak ama bir tek çiftiye haber vermediler”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’da TİGEM arazilerinin ikinci ürün ekilişi için kiraya verileceği yönündeki resmi duyurunun çiftçiler ve çiftçi örgütleri yerine sanayi ve ticaret odalarına  yapılmasına tepki gösterdi. Kiralanacak arazilerde tarım yapılacağını anımsatan Barut, “Bu arazileri çiftçi ekmeyecek mi? Nedir amacınız? Bir gram bile olsa çiftçiyi ve tarımı düşünmedikleri çok açık! Size yazıklar olsun” dedi.

“ÜLKEYİ İTHALAT CENNETİNE ÇEVİRDİLER”

Türkiye’nin bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden birisi olmakla övündüğünü aktaran Ayhan Barut, şöyle devam etti:
“Ülkemizin neyi var neyi yoksa satıp savan tek adam yönetimi, Türkiye tarımına da darbe vurdu. Çiftçimizin belini büktüler, ocağını söndürdüler. Buğdaydan samana, etten pamuğa ürettiğimiz ne varsa ürettirmeyip canım ülkeyi ithalat cennetine çevirdiler. Destek vermeyerek, köstek olarak tarımı öksüz ve çiftçiyi yetim bıraktılar. Hal böyle olunca çiftçimiz bugün mazotu ve gübreyi bile alamıyor. Çiftçiye ‘ekin’ demekle aklımızla alay ediyorlar. ‘Afrika’da tarım yapacağız’ diyerek algı operasyonları yürütüyorlar. Bunu yapacağınıza çiftçiye ve tarıma destek verin, maliyetleri düşürün. Bunu yaparsanız zaten sorunlar ortadan kalkar.”

“SADECE ÇİFTÇİLERİN HABERİ YOK”

TİGEM arazilerinin kiralanmasıyla ilgili resmi duyurunun çiftçi birlik, örgüt ve meslek odaları yerine sanayi ve ticaret odalarına gönderilmesini sert sözlerle eleştiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Tarımı ve çiftçiye darbe vuranlar şimdi vahim bir adım daha attılar. Adana’da TİGEM arazilerinin ikinci ürün ekilişi için kiraya verileceği duyuruldu. Bu duyuruyu resmi yazıyla Kahramanmaraş’tan Mersin’e kadar tüm sanayi ve ticaret odalarına gönderdiler. Bir tek çiftçiye haber vermediler. Bölgemizdeki çiftçi ve ziraat odalarına, ziraat mühendisleri odalarımıza zahmet edip bu duyuruyu göndermediler. Ne hazin değil mi? Bu arazileri çiftçi ekmeyecek mi? Nedir amacınız? Bir gram bile olsa çiftçiyi ve tarımı düşünmedikleri çok açık! Size yazıklar olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.