CHP’li Büyükşehir Belediyeleri ve Adana algısı: İşte halkın gördüğü gerçek!

Yalan, bu ülkenin tarihinde hiç bu kadar gerçekmiş gibi söylenmedi.

Algı operasyonları hiç bu kadar zirveyi görmedi. Hedef gösterme, ayrıştırma, basın ve sosyal medya üzerinden linç gösterme, tetikçilik öyle korkunç bir hale getirildi ki…

Vicdansızlık, ahlaksızlık, rezillik, gerekirse hırsızlık bile utanması gerekenler tarafından utanmazca cansiperane savunulmadı.

Ekranlar ve gazetelerin dönmek için tutulmuş köşe başlarında kadrolu tetikçiler…

Ne doğa, ne tohum, ne toprağın umurunda olmadığı, gelişmişlik ölçüsünün betonla ölçüldüğü, yoksulluğun bir virüs gibi yayıldığı, yozlaşmanın, ahlaki erozyonun büyüdükçe büyüdüğü bir altüst oluş içinde cumhur ittifakı dışındaki belediyelerden hiç elini çekmeyen bir iktidar eşliğinde biraz daha değil ama koşar adım bir karanlığa doğru sürükleniyoruz işte.

Bir yanda her şeyi kendi partisinin hanesine yazdırmak isteyen, engelleyen, yasak koyan, kumpas kuran, algı operasyonlar yapan, parsel parsel satan muktedirler, diğer yanda buna direnen belediyeler.

Peki, muhalefetin belediyeleri bundan çok mu olumsuz etkileniyor?

Evet etkileniyor. Hem de fazlasıyla etkileniyor. Daha da çok etkilenecek! Budanan yetkiler, kesilen gelirler, bütçeden gönderilen mali paydaki adaletsizlik, çifte standart…

Bu etki belediye başkanlarının halktaki karşılığını etkiliyor mu?

Şimdi oturup İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Aydın hatta yanı başımızdaki Mersin ve Hatay’ı bir yana bırakalım da yaşadığımız şehrin belediyesine bakalım biraz.

Örneğin, proje yok, hizmet yok, yapılan hiçbir şey yok eleştirileri geliyor ardı arkası kesilmeden.

Milyarlık borç yükü, nüfusu daha az illerin daha fazla mali pay alması ortadayken Adana’da Büyükşehir Belediyesi’nin neden bir Eyfel kulesi yapmadığını sorgulayacak olanlar var neredeyse…

2 Mayıs tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde bir anket haberi vardı.

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin Adana’da gerçekleştirdiği ankete göre, Yurttaşların yüzde 52.6’sı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı başarılı bulmuş.

Bu ülkenin en yoksul iki kentinden biri Adana, diğeri de Mersin… Bir takım araştırma şirketlerinin güvenilirliği yerlerde sürükleniyor çünkü kimi başkanları bir yılda 7-8 kez ülkenin en başarılı belediye başkanı olarak seçiyorlar.

BUPAR’ı tenzih ediyorum ama aslında hiçbir araştırma şirketine gerek kalmadan bazı gerçeklere de ulaşmak mümkündür. BUPAR’ın anket sonuçları tutarlı aslında.

Niye biliyor musunuz? Artık Adana’da belediyenin ucuz ekmek kuyrukları hiç olmadığı kadar uzuyor. Her ne kadar o kuyruktakilere bu kentte kimse mikrofon tutmasa da onların nabzını tutanlar var. 

Kentin en elit mahallelerinde bile uzuyor artık ekmek kuyrukları.  Ve en yoksul semtlerden tutun da en zengin mahallelerdeki ekmek kuyruklarına giren kime sorarsanız sorun belediye başkanını değil, iktidarı suçluyor, iktidara tepki gösteriyor.

Şimdi gidin Şakirpaşa’ya, Gülbahçesi’ne, Anadolu’ya, Barbaros’a, Meydan’a, Mestanzade’ye, Fatih’e, Denizli’ye, hatta devasa binaların yükseldiği Pınar mahallesinin belli bölümlerine.

Bakkaldan kaşıkla salça, bardakla yağ, şeker alanlara bir sorun bakalım acaba belediye başkanına mı tepkililer yoksa bu yoksulluğu yaratanlara mı?

Ataması yapılmayan öğretmen, sağlıkçı, işsiz mühendis,  iktisatçı, tekniker… İş bulma umudunu yitirenlere, o “Z kuşağı” çocuklarına, gençlere bir sorun bakalım Büyükşehir Belediye Başkanı ile ne sorunu varmış, hangi hizmeti istiyor, hangi hizmeti beğenmiyormuş?

4 milyar lira borç… Yetmedi kredilerden dolayı da her ay 60 milyon lira açık verir bir belediye devral ve üstüne bir da salgın belası patlak versin. Sabit kalan gelirlerle akaryakıt, asfalt ve benzer giderlerle maliyet artsın.  Hadi kalk bunun altından. Yine de bir şekilde gelinde bu işin de üstesinden.

Bir yol açıyor belediye, karayolları iki yolu kapatıyor. Metroya uluslar arası kredi bulunuyor, iktidar, “yaptırmam” diyor.

Peki halk ne diyor? İktidarın yarattığı işsizlik ve yoksulluktan en büyük payını alan Adana’da, artık sadece yoksul halk kesimleri değil, belediye olanakları birilerinin çiftliğinde, bahçesinde, tarlasında peşkeş çekilmesin isteyen kim varsa aynı noktada buluşuyor.  Yılların boşa harcanmasını istemeyenler şimdi aynı düşünce etrafında şekilleniyor ve BUPAR’ın anketindeki dikkat çeken bir detaydaki halk adamını başarılı buluyor, ona bir dönem daha yönetmesi için yetki vereceğini işaret ediyor.

Çünkü hiçbir karalama kampanyası, kumpas, yalan haber ve algı halkın gördüğü gerçeğin üzerinde değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.