Adana Büyükşehir Belediyesi 64 milyon lira tasarruf etti

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 64 milyon TL’lik tasarruf etmelerinin takdir edilmesi gerekirken eleştiri konusu olmasına tepki gösterdi.

BUNLARIN HEPSİ RESMİ RAKAM

ASKİ Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Karalar, “Yaptığımız bu tasarruf 64 milyon TL’yi de geçti.  Rakamlar ortada. Bu rakamların hepsi resmi rakamlardır” dedi.

ENERJİ YATIRIMLARI …

Hem Büyükşehir hem de ASKİ’nin enerji yatırımlarından dolayı geçen dönem fiyatlarına oranla yıllık 64 milyon TL daha az para ödendiğini aktaran Başkan Zeydan Karalar, “Atık tesisimizde yeni bir enerji yatırımı gerçekleştirip her ay 5 milyon lira atık toplama bedelini artık ödemiyoruz. Atık arttıkça bu rakam artacak. Ayrıca biyoenerji çalışmıyordu. Çalışır hale getirildi” diye konuştu.

ASKİ YATIRIMLARININ YÜZDE 80’İ ÖZKAYNAKLARDAN

Belediyenin kredi kullandığı eleştirilerini de yanıtlayan Karalar,  “Kredi kullanmayan belediye mi var? Krediyle yaptığımız hizmetleri bile eleştiriyorlar. ASKİ’nin yatırımlarının yüzde 20’si kredi ile yapıldı.  Yüzde 80’i de öz varlıklardan yapılan hizmetlerdir.  4 Milyar Japon yeniyle geçen yıl kredi alındı, bu dönem 2 milyon alındı.  Japonya Uluslararası İş birliği Ajansı  (JICA) kredisi alındı. Döviz artıyor. 22 milyon sadece JICA kredisi ödendi. 7 sene önce yani bizden önce alınan kredileri ödüyoruz” dedi.

POZANTI’NIN ALTYAPI İŞİ 180 MİLYON TL’DEN 540 MİLYON TL’YE ÇIKTI

Pozantı’nın 180 milyon liralık altyapı işinin pandemi dönemine rastladığını anımsatan Karalar, “Pandeminin 2 yıl süreceğini, Pozantı altyapı işinin bedelinin 540 milyona çıkağını tahmin edemedik. Doların artışı, demirin, betonun maliyetlerinin, emtia fiyatlarının kat kat arttığını mı konuşalım. ‘Bazı yatırımlar niye durdu?’ eleştirisi var. Yatırım durabilir ama devam eder. Yoktan var etmek Allah’a mahsus. Kozan’da arıtmanın projesi çiziliyor. Kozan’da yer tahsis edilemedi. Gösterilen alanların çoğu tarım alanı çıktı. Pozantı, Aladağ arıtma işi ihaleye çıktı. Yumurtalık’ta sit alanından dolayı gecikme var. Bunların hepsinin arıtma işlerini bu dönem bitirmeye kararlıyız.

64 köye su vereceğiz. İki deponun ihalesini yapıp bu işleri başlatacağız.

Yağmur suyu tesislerimizle artık su baskınları sona erdi.  Çevik kuvvet, İncirlik, Levent, Ondokuzmayıs mahalleleri, Saydam Caddesi, Baraj yolu, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, otobüs terminalinin oralardan geçilemezdi. Serinevler, Ray sokak, Yüzüncüyıl, Ceyhan’da Büyükmangıt, Alparslan Türkeş Bulvarındaki sorunları çözdük.”

“80 milyon su geliri nereye gidiyor” eleştirilerine de cevap veren Karalar, “Farz edin ki bu paranın hepsini tahsil ettik.  Şu an ASKİ’nin elektrik faturası katlandı.  Ekim’de mazot gideri 7 milyon liraydı,  bu bile 27 milyona çıktı. Kredi ve faiz gideri var. Arızalar,  borç gideri… Değiştirilen asbestli boru miktarı 383 bin metre” dedi.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.