İddiaların ardı arkası kesilmiyor. adanamuhalif.com yolsuzlukları yazdı: Çukurova’da tuz da mı koktu?

Çukurova Belediyesi’nde ki akraba saltanatı, vurgun, Yargıtay kararlarına yansıyan ve gizlenen vergi borçları, yeşil alan peşkeşi iddialarının ardından akıllara durgunluk veren ve yargıya taşınan imar yolsuzlukları ortaya çıktı.

KİM BU ÜST DÜZEY YARGI MENSUBU?

Bunlara ek olarak da Adana’da görev yapan üst düzey bir yargı mensubunun eşinin Çukurova Belediyesi’nde önemli bir göreve getirildiği iddiaları da kulislere bomba gibi düştü. Belediye de çalışanların büyük kısmı tarafından bu ismin bilindiği konuşuluyor.

ADANA MUHALİF, DOĞRU BİLGİLERE ULAŞTI VE YAZDI

İmar yolsuzluğuyla ilgili konuyu gündeme getiren adanamuhalif.com’un elindeki doğru bilgi ve belgelere dayanarak haberi gerçekleştirdiği öğrenildi.

Yeni suç dosyaları ortaya çıktı. CHP’li Çukurova Belediyesi’nin görevli ve bazı eski yetkilileri hakkında inşaat sahiplerine haksız kazanç sağlamak ve görevi kötüye kullanmaktan iddianame hazırlandı.

Birçok yönetici hakkında bazı inşaat sahiplerine haksız kazanç sağlamaktan iddianame hazırlandı. Sadece bir inşaatta yaklaşık 8000 bin metrekare üzerinde fazlalığa resmen göz yumulmuş. İddianamede başka bir inşaat alanında 2388 metrekarelik emsal fazlası alan tespit edildiği, farklı bir inşaat alanında ise ayrıca 1413 metrekarelik emsal fazlası alan tespit edildiğine yer veriyor.

BİR YERDE 80, BİR YERDE 30, BAŞKA YERDE 14 DAİRE RANTI

Bazı uzmanlar ise iddianamede yer alan bir tek alanda emsal fazlasına geçit vererek 30 dairelik haksız kazanç sağlandığına dikkat çekti. Bazı alanlarda ise bu rakamın yani haksız kazançla elde edilen daire sayısının katlandığı iddialarına da yer verildi. İddianamelerde Adana Valiliği’nin yaptığı ön incelemeler sonrasında soruşturma izni verildiği bilgileri yer alırken, kamu adına söz konusu isimlerin cezalandırılmaları talep ediliyor. Yaklaşık 80 dairede de  bazı meclis üyelerinin, ‘’Bu olayın peşini bırakmayacağız’’ dediği bir inşaat alanında fazladan kazandırılmış ve bazı imzacı yetkililer orada ev sahibi olmuş.

Belediyenin önceki dönemdeki yetkililerinden biri olan A.A ile Mimar P.Ö.’nün ise dosyası kabarık. İddianamelerin tamamında bu iki isim ön plana çıkarken A.N.G., S.G., S.T., E.Ç. gibi isimler hakkında  görevi kötüye kullanmak, inşaat sahiplerine haksız menfaat sağlamak, mevzuat hükümlerine aykırılık, emsal fazlasına sebep vermek, projeye aykırılıkları gidermeyip iş bitirme tutanağı düzenleyerek yapı kullanma izni belgesi vermek gibi suçlamalar yer alıyor.

Bu arada yine adana muhalif.com’da söz konusu haberin ardından yer alan köşe yazısında şu ifadeler dikkat çekti:

CİNAYETLER…

Gün geçmedi ki;  bu belediyede her türden silahlı saldırı, yaralanma, kurşunlanma ve en son olarak da emniyetten geçen zabıta müdürünün  silahlı  saldırı sonucu öldürülmesi.

Düşünelim;  bir an CHP’li belediyede yine CHP’li bir meclis üyesi,  ayaklarından ağır şekilde yaralanıyor. Hem de  belediye binası sınırlarında, olay bir şekilde adi suç kapsamında kapatılıyor.

Zabıta müdürü görevi başında öldürülüyor. Kafalarda çok sayıda soru işareti kalıyor.

Yine bir gazeteci kurşunlanıyor, yine derin sessizlik ve olayı savuşturma.

Bütün bunları bir kenara koyalım. Başta eski Başkan yardımcısı  A.A.   olmak üzere çok sayıda  belediye bürokratı  şu veya bu şekilde imar yolsuzluğundan dolayı  yargılanıyor hem de ciddi suçlamalar ve büyük imar rantları sağlamak iddiasıyla yine bir açıklama yok.

Sanki öyle bir şey yokmuş gibi davranıyor Çukurova Belediyesi. Gelinen noktada Başkan Yardımcısı  A.A.,  bu görevden alınarak başka bir birime  gönderildi. Tabii kamuoyu bunu görüyor, bu işin bir “kayıkçı kavgası” olduğunun herkes farkında.

Çukurova ‘da imar yolsuzluğunun daha uzun bir süre kamuoyunun gündeminde kalacağı bir gerçek. Her şey, temiz bir Çukurova, temiz bir Adana için! Takdir kamuoyunundur.

Bu arada belediyedeki imar yolsuzluğu iddianameleriyle ilgili detay da verildi. Detaylarda dosya, soruşturma ve iddianame numaraları tek tek yayınlandı.

İşte o bilgiler:

Adana Asliye Ceza Mahkemesi

Soruşturma No:2017/87275

Esas No:           2018/3382

İddianame No: 2018/2585

**

Adana Asliye Ceza Mahkemesi

Soruşturma No: 2017/58240

Esas No: 2019/7552

İddianame No: 2019/6003

**

Adana Asliye Ceza Mahkemesi

Soruşturma No: 2021/32976

Esas No: 2021/19364

İddianame No: 2021/14173

**

Adana Asliye Ceza Mahkemesi

Soruşturma No: 2019/27791

Esas No: 2019/24606

İddianame No: 2019/19538

**

Adana Asliye Ceza Mahkemesi

Soruşturma No: 2019/5361

Esas No: 2019/14624

İddianame No: 2019/11484

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.