Umuyoruz bakan anarya yapmaz!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, Adana Şakirpaşa Havalimanı ile ilgili “Türkiye Cumhuriyeti Adanalılar ne istiyorsa onu yapar. Adanalılar ne diyorsa Adana Havalimanı da o şekilde olacaktır” açıklamasını değerlendirdi.  Bakan Karaismailoğlu’nun havalimanı ile ilgili verdiği bu sözün takipçisi olacaklarını kaydeden Bulut, “Adana Şakirpaşa Havalimanı, Atatürk döneminde 1937 yılında hizmete açıldı.  Yokluklar içinde kurulan Cumhuriyetin Adana’ya, Adanalılara en büyük mirası olan havalimanı 85 yıldır bölge halkına hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl havalimanını 3 milyon 400 bin yolcu kullandı. 2021 yılında havalimanına inen uçak sayısı 37 bin” dedi.  Havalimanı kusursuz bir şekilde bölgeye hizmet verirken, 2011 yılında, sadece 40 kilometre uzağa Mersin Yenice’de Çukurova Havalimanı Projesi başlatıldığını belirten Bulut, 8 milyon metrekare bereketli tarım arazisinin kamulaştırıldığını kaydetti.

HAVALİMANINI KAPATMAK ADANA’YA İHANETTİR

CHP’li Bulut şöyle devam etti:

“Yeni bir havalimanı yapmak yerine Şakirpaşa Havalimanı genişletilebilir; yüz milyonlarca avro tasarruf edilebilirdi.  İktidar bunun yerine adrese teslim ihaleyle Kamu Özel Ortaklığı’nı tercih etti.  Türkiye’nin beşinci büyük havalimanı olacağı belirtilen havalimanı, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapıldı.  Çukurova Havalimanı’nın 29 Ekim’de açılacağının açıklanmasıyla birlikte, Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın verilen yolcu garantisi nedeniyle kapatılacağı, ranta kurban edileceği söylentileri ayyuka çıktı. Cumhuriyet Türkiye’sinin eseri Şakirpaşa Havalimanı’nı kapatmak, Adana’nın ekonomik olarak içini boşaltmaktır. Şakirpaşa Havalimanı’nı kapatmak, Adana’ya yapılacak en büyük ihanettir.”

ADANA, HAVALİMANININ KAPATILMASINI İSTEMİYOR

Adanalı’ların, havalimanının kapatılmaması yönünde ortaya net bir irade koyduğunu kaydeden Bulut, “Geçmişte de Adana’ya, Adanalı’lara birçok söz verildi ancak tutulmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana Metrosu’nun bakanlığa devredilmesiyle ilgili defalarca söz verdi; açıklamaları sözde kaldı. Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmayacağı daha önce de ifade edildi ancak net bir söz duyamadık. Umuyoruz bu kez Şakirpaşa Havalimanı ile ilgili sözler lafta kalmaz. Bakan Karaismailoğlu’nun verdiği sözün arkasında durmasını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.