Zeydan Karalar’a haksızlık yapılıyor

Pozantı ilçesinde 400 köpeğin kaybolduğunu iddia eden hayvanseverler Adana Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. HAYKONFED, KİHAYKO ve UHAFED yöneticileri ve üyelerinin gerçekleştirdiği açıklamada kısırlaştırma ve mama talepleri dile getirildi. Buraya kadar doğal bir demokratik hak olarak görülecek basın açıklamasında hayvanseverler, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’yla direkt muhatap olma imkanı da buldu.

Hayvanseverlerin taleplerini, isteklerini dinleyen Zeydan Karalar, belediyenin sokak canlılarıyla ilgili yaptıklarını ve yapacaklarını aktarmak için konuştu ama sürekli sözü kesildi ve adeta yargısız infaz edilmek istendi.

Son dönemde kısırlaştırılan hayvan sayısında önemli artış olduğunu söyledi ama sözü kesildi ve bağırtıların arasında kaldı. Mama ihalesiyle ilgili bilgi vermek istedi ancak yine bağırış çağırış…

Bir iki kişi Zeydan Karalar’ın aralarında bulunmasının şans olduğunu ve sorunların çözümü için bu diyaloğun önemli olduğunu söylese de hayvan hakları kuruluşlarının yöneticileri Zeydan Karalar’ı dinlemek, duymak istemedi. Sanki sadece nümayiş çıkarmak için gelmişlerdi.

Zeydan Karalar’ın sokak canlıları ile ilgili yaptıkları ve yapacaklarının, “Şu dernek bunu demiş, bu dernek şunu demiş” gibi sınırlandırılacak bir şekli yok. Zaten Adana’da Türkiye’nin en büyük ve modern hayvan bakım merkezlerinden biri açıldı ve hizmet veriyor, Rekor sayılabilecek noktada besleme yapılıyor. Hayvanseverlerin bazıları istiyor ki mamalar kendilerine teslim edilsin. Belediye yüzlerce noktada besleme yapıyor ve sokak hayvanlarını besledikleri tespit edilen insanlara her türlü desteği veriyor.

Hayvanseverler Adana Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi binası önünde, toplantılarına katılan Zeydan Karalar’la istişare halinde olacaklarına; suçlamalarda bulunup işi yokuşa sürecek bir tavırla, amaçlarının hayvanlar değil, Zeydan Karalar’ı suçlamak olduğunu gösterdiler.

Sokak hayvanları sorunu uzun vadede; kısırlaştırma işlemlerinin yeterli sayıya çıkmasıyla mümkün. Kısa vade için de ne gerekiyorsa yapılıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi bu konuya kesinlikle büyük hassasiyetle yaklaşıyor.

Dünya sadece insanlara ait bir gezegen değil. Diğer canlıların da en az insanlar kadar nefes almaya, yaşamaya, beslenmeye ihtiyacı var. Bir şekilde doğal yaşam alanlarını kaybetmiş canlıları ve sahipsiz kedi ve köpekleri korumak insanın görevi. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Zeydan Karalar bu konuda olanaklar elverdiğince çaba gösteriyor, hatta daha fazlasını yapıyor. Aksini dile getirmek tek kelimeyle haksızlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.