BİZ KİMSEYİ ŞEHİT YAKINI OLDUĞU İÇİN İŞTEN ÇIKARTMADIK!

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde otobüs şoförlüğü yapan şehit eşi Hatice Batırır’ın sözleşmesinin feshiyle ilgili iddialara açıklık getirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Batırır hakkında 26 farklı şikayet ve bu şikayetler sonucu 18 farklı tutanak tutulup, 8 sözlü uyarı verildiği belirtildi. Açıklamada, ‘’ Şikayetlerin sebepleri; vatandaşla tartışma, kaba davranma ve argo konuşma, araçta yolcu varken araçtan inerek kapısı açık şekilde terk edip fırından yiyecek, içecek alma, durakta bekleyen engelli vatandaşı almama, güzergahını kullanmayarak vatandaşı mağdur etme, durakta durmama, kalkışını geç yapma, gibi sebeplerdir’’ ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle:

‘’Hakkında çok sayıda şikayet olan, vatandaşlara hakaret ettiği tutanaklarla belgeli, uyarıları ve belediye hiyerarşisini hiçe sayan bir personelimiz hakkında zorunlu standart prosedürü uyguladık.

Personelimizle ilgili 26 farklı şikayet ve bu şikayetler sonucu 18 farklı tutanak tutulmuş, 8 sözlü uyarı verilmiştir. Şikayetlerin sebepleri; vatandaşla tartışma, kaba davranma ve argo konuşma, araçta yolcu varken araçtan inerek kapısı açık şekilde terk edip fırından yiyecek, içecek alma, durakta bekleyen engelli vatandaşı almama, güzergahını kullanmayarak vatandaşı mağdur etme, durakta durmama, kalkışını geç yapma, gibi sebeplerdir.

Personelimiz rapor aldığı gün A Haber kanalında çıkması üzerine konu Teftiş Kurulu Başkanlığına sevk edilmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun; iş sözleşmesinin feshi ile ilgili, 25. Maddesinin ‘‘II – Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri’’ başlığı altındaki B ve E bentleri  dikkate alınarak gereğinin yapılması için bağlı olduğu disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Bunun sonucunda Adana Ulaşım A.Ş. tarafından iş sözleşmesi feshedilmiştir.

Toplu taşıma gibi doğrudan can güvenliği ve toplum huzurunu ilgilendiren bir kamu hizmetindeyse ekstra hassasiyet taşırız.

Eğer standart prosedürü uygulamasaydık bütün Adana halkına haksızlık, adaletsizlik ve saygısızlık yapmış olacaktık.

“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” ilkesiyle çalışır ve kutsal şehitlik mertebesine mümkün olan en büyük saygıyı gösteririz. Görevimizi vatanımıza olan sevgimiz ve vatandaşlarımıza olan saygımızla yapmaya devam edeceğiz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Zeydan Karalar ile işten çıkan personel arasında geçtiği iddia edilen diyalogsa tamamen hayal ürünü ve iftiradır. Bu iftirayla ilgili yasal haklarımızın saklı olduğunu hatırlatırız.

Şehitlik gibi bir mertebeyi bile siyasi istismar malzemesi yapmaya çalışan kişiler için de akıl ve izan diliyoruz.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.