Eldar Alizade yazdı: Ukrayna’ya neden güvenilmez?

Dün Türk basınına da yansıdı. Ukrayna medyası, Herson bölgesinde Rusya’ya karşı yürütülen askeri çatışma sırasında Kiev tarafından Azerbaycan uçaklarının kullanıldığını yazmış. Bu olayın açıklaması ne olursa olsun, Bakû’yü her anlamda zora sokacak bir durum. Aynı zamanda Ukrayna’nın da güvenilmez bir ülke olduğunu gösteriyor.

Haberde, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin MiG-29 avcı uçaklarının Ocak 2022’de Lviv Uçak Onarım Fabrikası’na gönderildiği, daha sonra bu uçakların bir şekilde Azerbaycan’a geri dönmediği ifade ediliyor.

Peki, uçaklar resmi anlaşmalar ihlal edilerek Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne nasıl girdi? Büyük ihtimalle Ukrayna, Azerbaycan’dan izin istemedi ve uçakları tamir ettikten sonra kendi ihtiyacına göre kullandı. Belki de Azerbaycan yetkililerine hala tamir ediliyor gibi gösterildi. Ya da onlara uçakların kullanılamaz olduğu söylendi. Çünkü bu fabrikaya Mart ayında Rus füzeleri tarafından bir saldırı yapılmış.

Azerbaycan ile Ukrayna arasında uçakların gizlice kullanılmasına dair bir anlaşma olabilir mi? Ermenistan’la savaşırken böyle bir çatışmanın içine çekilmek Bakû’nün lehine değil. Tabii Bakû’den resmi bir açıklama gelene kadar gerçekte ne olduğunu söylemek de zor.

Ne olursa olsun… Ukrayna, uçakları iade etmek yerine Rusya’yla çatışmada gizli olarak kullanmaya başlamış olsa da gizli anlaşmayı ifşa etmiş olsa da Azerbaycan’ı zor duruma sokmuştur. Ukrayna’nın Minsk Anlaşmalarını kaç kez ihlal ettiği göz önüne alındığında, şimdi böyle bir şey beklemek şaşırtıcı olmayacak.

Azerbaycan’a yönelik bu tuzağın ne için olduğu açık. Ukrayna’nın arkasındaki Atlantik güçleri, Ankara-Moskova-Bakû iş birliğinden rahatsız. Bu tür kışkırtmalarla bu ülkeler arasında sorun yaratmaya çalışıyorlar. Ukrayna’nın da Batı tarafından bunun için kullanıldığına çok kez şahit oldu.

Şunu belirtmek gerekir ki, Rusya’yla ilişkileri bozmanın ve gerginliğe yol açmanın ne Azerbaycan’a ne de en yakın ortağı Türkiye’ye faydası var. Üç ülkenin liderleri, stratejik iş birliği içerisinde ve kişisel ilişkileri de güçlü. Her tarafın da çıkarı bu yönde. Tersi adımlar açıkçası delilik olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.