Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyoruz bu yıl. Cumhuriyet fikri ise  ilk kez Atatürk’ün aklına Ankara yolunda gelmiştir. Atatürk çok güvendiği kalem arkadaşlarından Mazhar Müfit Kansu’ya bir program dikte ediyor, burada programa Cumhuriyetin  ilk maddesini koyduruyor. Bir süre yakın arkadaşlarına hatta okul arkadaşlarıyla bile serdetmiyor.

*

28 Ekim 1923 günü Cumhuriyet fikri için Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki vekilleri Çankaya köşküne davet etti. Bu davet sırasında Atatürk, hafifçe bardağına vurdu ve dikkat çekerek o meşhur sözü söyledi. “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!”.

*

Orada bulunun vekillerin sevinçlerini görerek de ekledi Mustafa Kemal, ülkenin Cumhuriyet yönetim biçimi ile yönetilmesi gerektiğini ve yarın itibariyle bu yönetim şeklinin anayasaya eklenmesi gerektiğini vurguladı. Fikri olan bu emel uğruna çok mücadeleler gerçekleştirildi.

*

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere, çocuklara kısacası Türk milletine en büyük armağanıdır. Her sene ülkemizde büyük bir sevinçle ve istekle kutlanmaktadır. Ulu Önder Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere bir miras olarak bırakmıştır.

*

Nutuk’ta ‘Cumhuriyet’ fikrinin nasıl sır gibi sakladığını ama Ali Rıza Paşa’nın bu fikri çok önceden keşfettiğini şöyle ifade eder. “Ah  Rıza Paşa, bir gün, Ahmet İzzet Paşa’yı ziyaret eder; esna-yı sohbette aleyhimde birtakım tefevvühatda bulunur ve bu tefevvühata (yersiz sözler) mühim bir keşfini de ilave eder: ‘Cumhuriyet yapacaklar, cumhuriyeti’ diye bağırır.

*

İşte o Cumhuriyet’i bugün tekrar anıyoruz!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği

ve Onuncu Yıl Nutkunda ‘’En büyük bayram’’ olarak yazdığı Cumhuriyetimizin 99. yılını saygıyla ve özlemle kutluyoruz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.