Adanamuhalif.com yazdı, ODATV devam ettiriyor: Çukurova Belediyesi’nin geçit verdiği 840 milyonluk rant ulusal gündemde

Adana’nın Çukurova ilçesinde emsal fazlalığı verilerek sadece bir alanda 120 dairelik rant elde edildiğini ortaya çıkaran adanamuhalif.com’un haberinin ardından konu ulusal gündeme taşındı.

Adanamuhalif.com’da ‘’Çukurova’da dudak uçuklatan rant’’ başlığıyla verilen haber, bugün ODATV’de yayınlandı.

12 Kasımda Çukurova Belediyesi’nin yapacağı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katılacağının duyurulduğu açılış etkinliği öncesinde rant rezaleti bir kez daha gündeme geldi.

İşte ODATV’de ki o yazı:

Adana Çukurova’da yapılacak inşaata verilen emsal fazlalığıyla 840 milyon liralık rant ortaya çıktı. CHP’liler ilçede “evet” AKP’liler “hayır” verdi. Büyükşehir’de ise roller değişti

Adana, Çukurova ilçesindeki imar rantını konuşuyor. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Dizman İnşaat’a ait Form Prime adlı proje için diğer inşaatlara uygulananın dışında emsal fazlalığı verilerek 840 milyon liralık rant ortaya çıktı. Bu büyüklükteki ranta CHP’li Çukurova Belediye Meclis üyeleri “evet”, AKP’liler “hayır” oyu, İYİ Parti ise “çekimser” oy verdi. Son onay için karar Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldi. Bu sefer CHP’liler “hayır”, AKP’liler “evet” oyu vermeye hazırlanıyor

Türkiye’nin birçok yerinden imar rantı haberleri gelmeye devam ediyor. Bunların en son örneği de Adana’nın Çukurova ilçesinden geldi. Çukurova’nın en önemli yerlerinden birinde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Dizman İnşaat Form Prime adlı projeyi  başlattı. Bölgedeki diğer inşaatlardan farklı bir süreç işledi.

Dizman İnşaat’ın projesinin olduğu bölgeye  51,50 metre onaylı yükseklik veriliyorken, bu projeye 70-80 metre yükseklik verildi. Ortaya çıkan bu büyüklükteki rant  2022 yılın şubat ayında Çukurova Belediyesi imar komisyonundan geçti. Haziran ayında ise Çukurova Belediye Meclis’inde oylamaya sunuldu. AKP’li üyeler 120 dairelik imar rantına neden olacak bu kadar büyük emsal fazlalığı verilmesine karşı çıkarak, “hayır” oyu verdi. CHP’li üyeler ise “evet” oyu verdi. Belediye Meclisi’nde çoğunluk CHP’de olduğundan karar oy çokluğu ile geçti. 10 Temmuz’da da sözleşme imzalandı.

BÜYÜKŞEHİRDE ROLLER DEĞİŞTİ

Son kararı verecek yer ise Adana Büyükşehir Belediye Meclisi olacak. Haftaya yapılacak toplantıda bu proje oylamaya sunulacak. Bu kez Çukurova Belediye Meclisi’ndeki durumun tam tersi yaşanıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’ndeki CHP’liler  bu imar kararına hayır oyu verecek. AKP’liler ise Çukurova Belediye Meclisi’nde hayır oyu verdikleri karara, bu kez “evet” oyu verecek. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu proje konusunda CHP’li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in tam tersi düşünüyor. Bu projenin meclisten geçmesine karşı. Ancak çoğunluk Cumhur İttifakında. İttifakın bir diğer partisi olan MHP’de ise kafalar karışık, “evet” mi, “hayır” mı verecekleri belli değil.

ANKARA’DAN GELEN MİSAFİR

Bütün Adana’nın konuştuğu yüz milyonlarca liralık bu imar rantına AKP il Başkanı ve birçok Büyükşehir Belediye Meclis üyesi de ilk başta karşıydı.  Ancak iddiaya göre AKP Genel Merkez’inden gelen bir ismin “evet” oyu verilmesini telkin etmesinden sonra  AKP’de ibre ‘evet’ten yana döndü.

840 MİLYON LİRALIK RANT

Çukurova Belediyesi’nden geçen bu kararla ortaya çıkan imar rantı 840 milyon lira. Şu an bu inşaattaki dairelerin satış fiyatı 7 milyon liradan başlıyor. Projenin internet sitesinde  ultra lüks 445 daire, 156 ofis ve 43 işyerinin yapılacağı ifade ediliyor.

Dizman İnşaat, TOKİ’nin inşaatlarını yapan firma olarak da biliniyor. Dizman İnşaat’ın sahibi Nihat Dizman’ın kızı Hazal Dizman da AKP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak AKP’de siyaset yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.