Hasan Aslan’dan Ortak Mutabakat Metni yorumu: Ülkemizin ve bölge coğrafyasının umudu Millet İttifakı!

Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni, altı siyasi parti genel başkanının katıldığı toplantıda açıklandı. 244 sayfadan oluşan metinde 2 binden fazla yeni düzenleme yer alıyor.

“Hukuk Adalet ve Yargı”, “Kamu Yönetimi”, “Yolsuzlukla Mücadele, Şeffaflık ve Denetim”, “Ekonomi, Finans ve İstihdam”, “Bilim, AR-GE, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm”, “Sektörel Politikalar”, “Eğitim ve Öğretim”, “Sosyal Politikalar”, “Dış Politika, Savunma, Güvenlik ve Göç Politikaları” başlıkları altında toplanan metnin ön sözünde “Temel hedefimiz, Türkiye’yi herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdüğü ve sosyal refah standartlarına ulaştığı, kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülke haline getirmektir” ifadelerine yer verildi.

ASLAN: ZAFER DİRENENLERİN VE MİLLET İTTİFAKININ OLACAKTIR

illet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin açıklanmasının ardından CHP’li Hasan Aslan, şu ifadelere yer verdi:
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerisi ve gayretleriyle; Demokrat Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi liderlerinin oluşturduğu Altılı Masayı oluşturan liderler Türkiye’mize, ve coğrafyamıza umut oldular. Bu umutla iktidar olunduğunda dünyadaki mazlum ülkelere-Fransız Devriminden sonra- dünya tarihin en büyük ikinci aydınlanmasının ışığı yansıyacaktır.
Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı için, adaylık talebi CHP’lilerin hakkıdır. CHP’nin bir üyesi olarak bu güne kadar hiç bir maddi, manevi menfaat gözetmeden, kişisel hiçbir ikbal beklemeden; geceyi gündüze katarak 30- 40 yıldır her türlü fedakarlığı yapmış biri olarak söylüyor ve savunuyorum bu tezimi.
Yaklaşık 73 yıldır iktidar olmamasına rağmen; iktidar olunmasa da bu ülkenin sevilebildiğini defalarca bizlere kanıtlayan CHP ve onun son Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden bugünlerde mezhepsel bir tartışma yürütülmektedir. Bu tartışmanın amacı olası adayı yıpratmak gibi gözükse de ülkenin içinde bulunduğu kardeşlik ortamını kanatmaktan öteye gitmemektedir. Bu çok tehlikeli bir çabadır. Daha önceleri bu tür onlarca kirli ve kanlı provokasyonlar denenmiştir. Bu günlerde yenilenmeye çalışılması utanç vericidir.
Toplumdan, halktan kopuk olanlar; mezhepsel, dinsel, etniksel argümanları kullanarak sadece bugünlere zarar vermekle kalmazlar, toplumlarda yıllar boyu kapanması zor yaralar açarlar.
“Kazanacak Aday” tartışmasında hem yeterli oy alacak hem de seçildikten sonra Cumhurbaşkanlığı koltuğunu dolduracak tek kişi Sayın Kılıçdaroğlu’dur.
% 60-65′ in üzerinde oy alarak ülkemizin 13. Cumhurbaşkanı olacaktır.
Sayın Yavaş ve Sayın İmamoğlu CHP’nin kıymetli iki Belediye Başkanlarıdır. İkisi de Sayın Kılıçdaroğlu’na tam destek vermektedirler. Kimsenin kişisel ikbal peşinde koşacak lüksü yoktur. Ortak akıl önce devleti AKP’den alma fikridir. Sonrasında parlamenter sisteme geçiş ve Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine geri dönüştür.
Ortak aday ‘Millet İttifakı’nın kararıyla mümkün olacaktır. CHP’nin kendi içinden göstereceği aday ise kendi iç sorunudur. Parti içini dizayn etmeye çalışmak demokrasinin vefa sınırlarını zorlamaktır.
Bu gün Ankara Congresium Kongre Salonu’nda ‘Altılı Masa’, iktidara gelmeleri halinde atılacak adımları ve diğer konulardaki vaatlerin açıklandı.
Değerli ‘Millet İttifakı’nın altı genel başkanlarına teşekkür ederim.
Zafer Millet irtifakının olacaktır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.