Gürer: “AKP ile çalışma yaşamı modern köleliğe döndü”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de yaptığı konuşmada çalışanlar için AKP yapacağını söylediği çalışmaları kapsayan bir kanun teklifinin meclise gelmediğini söyledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçici işçiler, mevsimlik işçiler, Toplum Yararına Program çalışanları, usta öğreticiler, PIKTES çalışanları ve taşeronda kalan işçilere doğrudan kadro sözü gerçekleştirilmediğini söyledi. Gürer, “Stajyerlerin ve çırakların ise başlangıç tarihi yaşlılık sigortasına sayılmadı. Sigorta öncesi annelik süresi prim, ödenek, emekliye sayılması gerçekleştirilmedi” dedi.

CHP milletvekili Gürer çalışma yaşamında belli başlı sorunları tek tek ifade etti. Gürer, “Üniversiteli işçilerin, yardımcı zabıta ve itfaiyecilerin, KİT ve BİT çalışanlarının kurum kadrosuna alınması sağlanmadı. Geçici işçiler için yeni düzenlemeyle çalışma süresi artırılmasına rağmen sürekli işçi kadrosu verilmedi. Geçici işçilere kadro boşalması hâlinde amir tercihi getiriliyor ki bu da yirmi yıldır kadro bekleyen işçileri mutlu etmedi” diye sözlerine devam etti. Esnaf ve çiftçi için BAĞ-KUR primi 9.000 günün düşürülmesi sağlanmadığına vurgu yapan Gürer, “Emekli intibak düzenlemesi yapılmadı. EYT’de kademeli geçiş sağlanmadı” diye konuştu.

EMEKLİLERİN TÜMÜNE ZAM YAPILMALI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, en düşük emekli maaşının artışı yanında tüm emekli maaşları içinde 2000 TL seyyanen zam yapılmasını istedi. Gürer,  “En düşük emekli maaşı asgari ücrete çıkarılmadı. Bayram ikramiyelerinin asgari ücret tutarında olması gerçekleştirilmedi. Tüm emeklilere 2 bin liralık seyyanen zam yapılmadı, talebimiz karşılanmadı” diye sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.